{"vars":{{"pageTitle":"Bariery hamujące rozwój firm. Oto co nęka polski biznes","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["biurokracja","biznes","ceny-energii","firma","koszty-pracy","najnowsze","placa-minimalna","pracownicy"],"pagePostAuthor":"Dorota Mariańska","pagePostDate":"17 czerwca 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"17","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":714648}} }
300Gospodarka.pl

Bariery hamujące rozwój firm. Oto co nęka polski biznes

Jak tłumaczy firma audytorsko-doradcza Grant Thornton, napięta sytuacja na rynku pracy w połączeniu z wysokimi wskaźnikami inflacji zaowocowała w 2023 r. wzrostem płac – w ujęciu nominalnym wynagrodzenia Polaków wzrosły o 12,5 proc., a dynamika podwyżek była dwucyfrowa przez wszystkie 12 miesięcy. Także w 2024 r. płace powinny rosnąć w dwucyfrowym tempie. Poza tym rynek musi się mierzyć ze znacznymi wzrostami płac w sektorze publicznym oraz dwukrotną podwyżką płacy minimalnej.

– Biorąc pod uwagę sytuację demograficzną – ciągły odpływ netto pracowników z rynku pracy – bariera wysokich kosztów pracy prawdopodobnie również w kolejnych latach będzie królować w podobnych zestawieniach. Odpowiedzią przedsiębiorstw powinno być zwiększanie efektów skali poprzez inwestycje w automatyzację i robotyzację, wychodzenie na rynki zagraniczne oraz konsolidowanie wokół siebie mniejszych graczy – mówi Marcin Mrowiec, główny ekonomista Grant Thornton.

Co jeszcze dokucza polskim firmom?

Drugą najbardziej dokuczliwą barierą odczuwaną przez polskie firmy są ceny energii – jako „silną” lub „bardzo silną” przeszkodę w rozwoju wskazało je 83 proc. ankietowanych. Także pod tym względem polscy przedsiębiorcy wybijają się na tle firm przebadanych na świecie i w Europie. W ramach tej bariery średnia na świecie wynosiła 51 proc.

Na miejscu trzecim wśród barier w rozwoju firm w Polsce znalazła się niepewność ekonomiczna, którą odczuwa blisko trzy czwarte zarządzających firmami. Kolejne pozycje w zestawieniu zajęły biurokracja (56 proc.), problemy z dostępem do wykwalifikowanych pracowników (51 proc.), brak zamówień (40 proc.) oraz dostęp do finansowania (28 proc.).


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


– Dla wielu firm przeciwdziałanie barierom może być dodatkowym impulsem rozwojowym. Poszukiwanie innowacji, usprawnień czy nowych szans rynkowych może sprawić, że przedsiębiorcy nie tylko skutecznie pokonają nękające ich bariery, ale wręcz wejdą na wyższy poziom. Czas kryzysu to bowiem czas refleksji strategicznej, a taka refleksja może wyjść firmie tylko na dobre – podsumowuje Małgorzata Kuik Partner z firmy Busienss Consulting, cytowana w badaniu.

To też może Cię zainteresować: