{"vars":{{"pageTitle":"Będą zmiany w podatku bankowym. Żeby bankom bardziej opłacało się finansować gospodarkę","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["andrzej-domanski","banki","budzet-panstwa","najnowsze","podatek-bankowy","transformacja-energetyczna","wzrost-gospodarczy"],"pagePostAuthor":"Dorota Mariańska","pagePostDate":"4 października 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"04","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":727252}} }
300Gospodarka.pl

Będą zmiany w podatku bankowym. Żeby bankom bardziej opłacało się finansować gospodarkę

Ministerstwo Finansów pracuje nad zmianami w konstrukcji podatku bankowego, które sprawią, że bankom będzie się opłacało mocniej finansować gospodarkę, a jednocześnie nie zmniejszy to dochodów budżetu, poinformował minister finansów Andrzej Domański.

Zapowiedział także, że jeszcze w tym roku przedstawi kierunki planu rozwoju rynku kapitałowego.

– Potrzebne są takie zmiany w tym systemie, które sprawią, że – nie ograniczając dochodów budżetu – bankom będzie się opłacało mocniej finansować wzrost gospodarczy w Polsce. Trwają prace nad możliwymi kierunkami zmian w podatku [bankowym], ale – podkreślę – tylko takimi, które nie będą ograniczały dochodów budżetu – powiedział Domański w RMF FM.

– Ta konstrukcja, moim zdaniem, wymaga pewnych korekt, dlatego że mi zależy również na tym, aby polskie firmy miały dostęp do finansowania bankowego, ale także do finansowania giełdowego – dodał.

Mobilizacja kapitału prywatnego

Poinformował także, że Ministerstwo Finansów pracuje również nad planem zmian dotyczących rozwoju rynku kapitałowego i chce pierwsze kierunki tych zmian przedstawić jeszcze w tym roku.

– To, czego potrzebujemy, to stworzenie narzędzi inwestycyjnych, dzięki którym będzie można bezpiecznie brać udział chociażby w transformacji energetycznej. […] Bardzo zależy mi na tym, żeby mobilizować kapitał prywatny do tego, żeby finansował inwestycje w transformację energetyczną – powiedział Domański.

W projekcie przyszłorocznego budżetu zapisano, że podatek od niektórych instytucji finansowych ma przynieść 6,91 mld zł dochodów w 2025 r. wobec 6,52 mld zł planowanych w br.

To też może Cię zainteresować: