{"vars":{{"pageTitle":"Będzie zakaz używania kotłów gazowych? POGP: Nie ma takiego przepisu w nowej dyrektywie","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["budynki","czyste-powietrze","efektywnosc-energetyczna","epbd","klimat","kotly-gazowe","main","najnowsze","ogrzewanie","zeroemisyjnosc"],"pagePostAuthor":"Kamila Wajszczuk","pagePostDate":"18 marca 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"18","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":693795}} }
300Gospodarka.pl

Będzie zakaz używania kotłów gazowych? POGP: Nie ma takiego przepisu w nowej dyrektywie

Przyjęty przez Parlament Europejski projekt dyrektywy ma na celu zeroemisyjność budynków. Nie zakłada jednak całkowitego zakazu montażu kotłów gazowych ani tym bardziej konieczności ich wymiany na inne źródła ogrzewania, podkreślają eksperci.

W połowie marca Parlament Europejski przyjął dyrektywę w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (dyrektywę EPBD). Musi ją jeszcze zatwierdzić Rada UE.

Głównym celem dyrektywy jest, by od 2030 roku wszystkie nowe budynki były zeroemisyjne. Przepisy odnoszą się też bezpośrednio do źródeł ogrzewania. Od 2025 roku nie będzie można dotować montażu systemów ogrzewania opartych wyłącznie na paliwach kopalnych. Nadal dozwolone będzie jednak oferowanie zachęt finansowych dla systemów hybrydowych z istotnym udziałem odnawialnych źródeł energii (OZE). Przykładem może być kombinacja kotła gazowego z kolektorem słonecznym lub z pompą ciepła.


Interesuje cię energetyka i ochrona klimatu? Zapisz się na 300Klimat, nasz cotygodniowy newsletter


Komisja Europejska ma wydać wytyczne dotyczące tego, co powinno być rozumiane jako kocioł zasilany paliwami kopalnymi, do końca 2024 roku.

Z satysfakcją przyjęliśmy ostateczną postać przepisów w zakresie dopuszczalności montażu źródeł ciepła w budynkach. Unia Europejska po długiej dyskusji przyjęła podejście oparte na neutralności technologicznej, które nie eliminuje z budynków żadnej z dostępnych na rynku technologii grzewczych. Dyrektywa EPBD umożliwia państwom członkowskim wybór takiego koszyka rozwiązań, który najbardziej odpowiada potrzebom ich społeczeństw – z perspektywy dochodowej, jakości zasobów budowlanych oraz warunków klimatycznych – komentuje decyzję PE Polska Organizacja Gazu Płynnego.

Co będzie po 2030 roku?

POGP zauważa też, że nawet w budynkach bezemisyjnych – nowych i modernizowanych po 2030 r. – zakazane zostaną jedynie samodzielne kotły, zasilane wyłącznie paliwami kopalnymi.

Będzie można instalować w nich systemy hybrydowe, składające się z kotła gazowego i innych źródeł OZE. W budynkach zeroemisyjnych będzie też można instalować kotły zasilane paliwami odnawialnymi, bo będą one zgodnie z przepisami EPBD traktowane tak samo, jak odnawialne źródła energii zainstalowane lokalnie, podkreśla organizacja.

Właściciele istniejących budynków nie będą musieli wymieniać instalacji grzewczej, jeśli będzie ona pozwalała na wykorzystanie rosnącej domieszki biokomponentów.

Dyrektywa mówi też o celu na 2040 rok, jakim jest całkowite wycofanie kotłów na paliwa kopalne. W tym celu wzywa państwa członkowskie do opracowania odpowiednich planów. NIe wynikają z tego na razie wiążące przepisy.

Polecamy także: