{"vars":{{"pageTitle":"Biuro w domu, czyli praca zdalna może być bardziej efektywna. Ale są warunki","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","tylko-w-300gospodarce"],"pageAttributes":["badanie","biuro","dom","efektywnosc","elastyczny-czas-pracy","harmonogram","kodeks-pracy","nadgodziny","najnowsze","praca","praca-zdalna","pracownik","rozwoj-osobisty","stres","wydajnosc"],"pagePostAuthor":"Dorota Mariańska","pagePostDate":"6 kwietnia 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"06","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":532953}} }
300Gospodarka.pl

Biuro w domu, czyli praca zdalna może być bardziej efektywna. Ale są warunki

W domu łatwo jest się rozproszyć, odkładać obowiązki na później lub wykonywać mniej pracy niż w biurze. Jednak jeżeli pracownik zdalny jest dobrze zorganizowany, jego praca jest efektywniejsza od tej, którą wykonuje osoba pracująca stacjonarnie.

7 kwietnia wchodzą w życie zapisy wprowadzające pracę zdalną do Kodeksu pracy. Będzie mogła być ona wykonywana zarówno w pełnym wymiarze czasu pracy, jak i częściowo, np. w określone dni tygodnia. Miejsce jej wykonywania wskaże pracownik (po uzgodnieniu z pracodawcą).

Pracownik otrzyma prawo do tzw. pracy zdalnej okazjonalnej – w wymiarze do 24 dni w roku kalendarzowym. Więcej o tym pisaliśmy tutaj: Praca zdalna na nowo. Oto największe kontrowersje wokół niej po zmianach przepisów

Bez gadatliwych współpracowników

Z danych firmy rekrutacyjnej Apollo Technical wynika, że praca zdalna charakteryzuje się większą produktywnością niż praca stacjonarna z biura. Dlaczego? Pracownicy w domowym środowisku zgłaszają, nie mają obok siebie rozpraszających kolegów.

To oznacza m.in. mniej rozmów na tematy nie związane z pracą i równocześnie szansę na większe skupienie. Szacuje się, że dzięki temu mamy 30 minut oszczędności każdego dnia.

Do tego osoby pracujące zdalnie rzadziej korzystają ze zwolnień lekarskich, kiedy nie mają przy sobie przeziębionych współpracowników.

Samodyscyplina i brak zakłóceń

W biurze robimy sobie nawet kilka przerw: na kawę, herbatę, szybkie wyjście do apteki znajdującej się na parterze. Z kolei w domu, gdy tylko odejdziemy od komputera, włącza się nam czerwona lampka, bo przecież z pewnością ktoś zwróci uwagę na to, że nas nie ma. Do tego w biurze zwykle nikt nie stoi nad głową z poleceniami czy zaległymi dokumentami. Podczas gdy w czasie pracy zdalnej momentalnie pojawia się kilka czy kilkanaście nieprzeczytanych wiadomości (komunikatory, e-maile, telefony).

Co jeszcze podnosi produktywność pracy zdalnej? Warto stworzyć wygodną przestrzeń do jej wykonywania. Musi być ona pozbawiona dodatkowych ekranów. Odpadają więc telewizory czy konsole. Nie mogą też przeszkadzać szczekające psy bądź telefony od przyjaciół i rodziny. Ciche i komfortowe miejsce pracy to podstawa.

Harmonogram i przerwy

Trzeba też być dobrze zorganizowanym. W tym przypadku istotne jest utworzenie tygodniowego harmonogramu pracy i spisanie zadań, które musimy wykonać. Pozostanie przy harmonogramie pomoże utrzymać regularność i rutynę. Dodatkowo elastyczny grafik pozwala na większą efektywność, szczególnie, kiedy uwzględnimy godziny, w których mamy najwięcej energii.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!


Bardzo ważne są też przerwy. Regularne pauzy pozwalają mózgowi na skoncentrowanie się i zrelaksowanie się. A to z kolei wpływa na utrzymanie/zwiększenie produktywności. Praca z domu to także mniejsze źródło stresu. A mniej stresu to większa wydajność.

Nie bez znaczenia jest to, że pracownicy zdalni są w stanie łatwiej zaakceptować zostawanie w pracy po godzinach, co może prowadzić do większej wydajności i lepszych wyników.

Polecamy: