{"vars":{{"pageTitle":"Biurowce coraz częściej przekształcane są w mieszkania","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["biura","branza-mieszkaniowa","inwestycje","miasta","mieszkania","najnowsze","nieruchomosci-biurowe","pandemia"],"pagePostAuthor":"Dorota Mariańska","pagePostDate":"20 listopada 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"11","pagePostDateDay":"20","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":730918}} }
300Gospodarka.pl

Biurowce coraz częściej przekształcane są w mieszkania

Liczba przekształceń budynków biurowych w mieszkalne rośnie od dwóch lat o ok. 10-15 proc. rok do roku, wynika z danych INWI. Eksperci przewidują, że w ciągu 2-5 lat nastąpi jej podwojenie. To oznacza, że adaptowane obiekty mogą stanowić zauważalny procent miejskich inwestycji. W pierwszej kolejności przekształcane będą budynki stare i nieefektywne energetycznie.

Jak wskazuje INWI, głównym czynnikiem napędzającym powyższy trend jest rosnące zapotrzebowanie na mieszkania w miastach, gdzie rynek nieruchomości biurowych jest przesycony.

– Jednocześnie powyższy wzrost będzie napędzać zmniejszone zapotrzebowanie na przestrzenie biurowe. Sprzyjać temu trendowi będą też wysokie koszty utrzymania starzejących się biurowców. Do tego zmiany w przepisach mogą ułatwić proces przekształceń budynków biurowych w mieszkalne, co dodatkowo zachęca inwestorów – tłumaczy Mariusz Urbański z INWI.

W Polsce są już pewne narzędzia, które mogą pomóc w przekształcaniu biur. Najnowsze z nich to Zintegrowane Plany Inwestycyjne, które są szczególną formą Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego.

– Należy zauważyć, że zwiększenie liczby konwersji biur w Polsce nie jest tylko skutkiem pandemii. Rozbudowa przedmieść ma swoje minusy. Generuje dodatkowy ruch samochodowy lub wykluczenie komunikacyjne mieszkańców przedmieść i małych miast. Podnosi koszty utrzymania rozbudowanej sieci mediów. Liczba pustych terenów inwestycyjnych w centrach dużych miast z roku na rok maleje. Natomiast biurowców nieefektywnych energetycznie względem aktualizowanych przepisów przybywa i to one w pierwszej kolejności będą przekształcane – wyjaśnia Bartosz Wojciechowski z INWI.

Ile to kosztuje?

Jak podkreślają eksperci koszty samych przekształceń są zróżnicowane, przede wszystkim w zależności od stanu technicznego budynku. Zamiana biurowca na mieszkaniówkę w stolicy województwa może kosztować podobnie, jak realizacja nowego budynku od podstaw, tj. około 7000-9000 zł za metr powierzchni użytkowej mieszkań.

Zdaniem INWI, nawet biorąc pod uwagę koszty, skala konwersji będzie znaczna i głównie widoczna w dużych miastach w Polsce, tj. w Warszawie, we Wrocławiu, w Poznaniu, Krakowie i Gdańsku. Jednak, jak przekonują specjaliści, przekształcenia będą dotyczyć również mniejszych i średnich miast, w których istnieje zapotrzebowanie na mieszkania i dostępne są starsze, nieefektywne energetycznie budynki. Tam proces ten będzie jednak zachodził nieco wolniej niż w dużych i średnich miastach.

Polecamy też: