{"vars":{{"pageTitle":"Biznes z Polski działa w Ukrainie mimo wojny. Już kilkaset nowych spółek z polskim kapitałem","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","tylko-w-300gospodarce"],"pageAttributes":["inwestycje-zagraniczne","najnowsze","polskie-firmy-na-ukrainie","polskie-firmy-za-granica","ukraina","wojna-na-ukrainie","wojna-w-ukrainie"],"pagePostAuthor":"Katarzyna Mokrzycka","pagePostDate":"14 sierpnia 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"08","pagePostDateDay":"14","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":721802}} }
300Gospodarka.pl

Biznes z Polski działa w Ukrainie mimo wojny. Już kilkaset nowych spółek z polskim kapitałem

Od początku wojny inwestorzy ze 100 krajów założyli na Ukrainie ponad 3000 firm. Polacy się wyróżniają – zajmują trzecie miejsce, przed Niemcami, Amerykanami czy Brytyjczykami.

Wojna mocno uderzyła w ukraińską gospodarkę. Ze względu na ryzyko militarne wielu inwestorów powstrzymuje się tam od budowy fabryk – nawet na terenie parków przemysłowych 90 proc. firm to podmioty z Ukrainy.

Chętniej współpracę podejmują firmy handlowe lub inne działalności nie wymagające inwestycji w nieruchomości.

W sumie od początku wojny zagraniczny kapitał założył w Ukrainie 3075 nowych firm. W działalność zainwestowali inwestorzy ze 101 krajów, podaje publiczny portal Opendatabot.

Handel i finanse

Według Opendatabot, najwięcej firm z kapitałem zagranicznym zajmuje się handlem hurtowym — 30,7 proc., obsługą nieruchomości — 6,7 proc. i IT — 5,8 proc.

Najwięcej nowych firm otworzyli Turcy – 396, czyli 12,9 proc. ogółu, obywatele Uzbekistanu — 312 przedsiębiorstw (10,1 proc.) oraz Polacy – 224 firmy (7,3 proc.)

W pierwszej dziesiątce inwestorów znaleźli się także Amerykanie, Kazachowie, Niemcy, a także inwestorzy z Izraela, Wielkiej Brytanii, Azerbejdżanu i Chin. Część z nowo założonych podmiotów może mieć kapitał mieszany.

Polska firma znalazła się też na trzecim miejscu spółek największych pod względem kapitału zakładowego. To LFS LLC, firma handlująca zbożem, tytoniem i paszami.

Największa nowa firma TENS1MA należy do obywatela Armenii – zgodnie z lokalnym KRS świadczy usługi finansowe. Podobnie druga co do wielkości JSC Zamknięty niezdywersyfikowany fundusz inwestycyjny typu venture capital „Yugen” z USA.

Inwestorzy wybierają stolicę

Niemal połowa nowych firm ma siedzibę w Kijowie – 1570. Poza tym część firm ulokowała się w zachodniej Ukrainie, głównie we Lwowie. Ten region chętnie wybierają też firmy z polskim kapitałem – tam zarejestrowano aż 105 podmiotów. W pierwszej trójce wybieranych lokalizacji znalazł się także region odeski – 273 firmy. Ten region wybierają z kolei najczęściej Turcy (99 firm).

Zagraniczne inwestycje na rozruchu

Anatolij Amelin, dyrektor centrum analitycznego „Ukraiński Instytut Przyszłości”, szacuje, że ogółem zagraniczne inwestycje w Ukrainie zaczną rosnąć i w ciągu 2-3 lat sięgną co najmniej 3 mld dolarów. Według jego wyliczeń, w latach 2022-2023 wyniosły 1,7 miliarda dolarów. Jednymi z największych inwestorów są operatorzy usług cyfrowych i komórkowych. Należący do VEON Kyivstar stał się w czasie wojny jednym z największych inwestorów zagranicznych na Ukrainie wykładając około 350 mln dolarów. Firma zapowiada kolejne projekty o wartości 1 miliarda dolarów w odbudowę infrastruktury cyfrowej do 2027 roku.

Rząd Ukrainy liczy, że inwestorów z innych branż przyciągnie wielki program prywatyzacji uruchomiony miesiąc temu. Na początek do sprzedania wystawiono m.in. hotel Ukraina na Majdanie w centrum Kijowa, kopalnie rud tytanu i cyrkonu czy cementownię.

Warto też przeczytać: