{"vars":{{"pageTitle":"Blackout w Ghanie to dopiero początek. Kryzys energetyczny czeka na horyzoncie","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","przeglad-prasy"],"pageAttributes":["afryka","elektrownie","energetyka","gaz","ghana","infrastruktura-energetyczna","kryzys-energetyczny","najnowsze","prad"],"pagePostAuthor":"Filip Majewski","pagePostDate":"3 listopada 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"11","pagePostDateDay":"03","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":619917}} }
300Gospodarka.pl

Blackout w Ghanie to dopiero początek. Kryzys energetyczny czeka na horyzoncie

Ghana stoi obecnie w obliczu poważnych przerw w dostawie prądu z powodu braków gazu w największym zakładzie energetycznym, co pogłębia największy kryzys gospodarczy w tym kraju od dziesięcioleci.

GRIDGo, największy operator energetyczny w Ghanie, poinformował, że „ograniczony dostęp do gazu” w instalacji energetycznej w Tema, spowodował brak dostaw w godzinach szczytu na poziomie 550 MW – informuje CNN.

Ghana jest krajem który od lat zmaga się z przerwami w dostawie prądu, znanych lokalnie jako „dumsor”. Teraz stoi w obliczu powrotu tego problemu, kiedy to mieszkańcy doświadczają częstych i losowo wybranych w czasie przerw w dostawie prądu, co powoduje narastającą frustrację w społeczeństwie.


Czytaj także: Susza najgorsza od czterech dekad. Afryka drastycznie odczuwa zmiany klimatu [WYWIAD]


Firma nie podała informacji o tym, kiedy prąd w dotkniętych obszarach zostanie przywrócony, co tylko pogłębia niepewność wśród mieszkańców. Niedawno przeprowadzone badania wskazują, że kryzys energetyczny w Ghanie będzie się pogłębiać w ciągu najbliższych lat, zaczynając od bieżącego roku.

Ghana potrzebuje infrastruktury

Afrykańskie Centrum Badań Socjoekonomicznych (CSS), podkreśliło konieczność pilnej i znaczącej inwestycji w infrastrukturę energetyczną, aby zmienić obecną sytuację w której znajduje się Ghana.

Dostępne dane pokazują, że obecne dostawy energii w kraju są krytycznie zagrożone i wszystko wskazuje na to, że Ghana będzie musiała stawić czoła kryzysowi energetycznemu i poważną zapaścią energetyczną od 2023 roku – wynika z badania CSS opublikowanego w czerwcu 2023 roku.

W obliczu tego kryzysu mieszkańcy Ghany muszą zmierzyć się z podwyżkami opłat za energię, które tylko pogłębiają trudną już sytuację finansową wielu rodzin. W maju opłaty za prąd wzrosły o ponad 18 proc, a w zeszłym miesiącu ponownie odnotowano wzrost o ponad 4 proc.

Energetyka to nie jedyne problemy

Ghana zmaga się również z wysoką inflacja, spadkiem wartości lokalnej waluty oraz narastającym zadłużeniem państwa. Wysokie koszty życia doprowadziły do serii antyrządowych protestów i uwypukliły żądania społeczeństwa o odwołaniu Przewodniczącego Centralnego Banku Krajowego z powodu zarzutów o nieprawidłowe zarządzanie instytucją, co ma bardzo negatywny wpływ na funkcjonowanie gospodarki.


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


W lipcu Bank Centralny Ghany ogłosił rekordowe straty w wysokości 60,8 miliarda cedi (ponad 5 mld dolarów) w 2022 roku, co stanowiło jego największą roczną stratę w dziejach. Sytuacja gospodarcza w Ghanie staje się coraz bardziej niepewna, a mieszkańcy czekają na działania rządu, które pomogą wyjść z tego kryzysu energetycznego i finansowego.

Polecamy także: