{"vars":{{"pageTitle":"Blokada granicy z Ukrainą. Rzecznik PiS obiecuje: minister spotka się z protestującymi","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["najnowsze","protest-przewoznikow","protesty-rolnikow","przejscia-graniczne","transport","transport-drogowy"],"pagePostAuthor":"Katarzyna Mokrzycka","pagePostDate":"29 listopada 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"11","pagePostDateDay":"29","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":634368}} }
300Gospodarka.pl

Blokada granicy z Ukrainą. Rzecznik PiS obiecuje: minister spotka się z protestującymi

Dziś na granicę ma pojechać nowy minister infrastruktury – zapowiedział w rozmowie radiowej rzecznik PiS Rafał Bochenek. Zapewnia, że już doszło do kompromisu z rolnikami po tym, jak spotkała się z nimi minister rolnictwa.

– Minister Gembicka rozmawiała z rolnikami, będą jeszcze rozmowy z przewoźnikami – powiedział w radiu RMF24 Rafał Bochenek, rzecznik PiS.

Zapewnił, że po wtorkowym spotkaniu minister rolnictwa z rolnikami  jest już porozumienie z rolnikami, którzy dołączyli do protestów firm przewozowych na granicy polsko-ukraińskiej.

– Doszło do jakiegoś kompromisu, jeżeli chodzi o różnego rodzaju rozwiązania i wsparcie dla producentów rolnych w zakresie chociażby kredytów obrotowych czy różnego rodzaju dopłat do zbóż. Z tego co wiem, jest jakieś tam wstępne porozumienie – poinformował Bochenek.

Dziś z protestującymi przewoźnikami ma się spotkać na granicy nowy minister infrastruktury Alvin Gajadhur.

Po południu, na wniosek marszałka Sejmu, premier Mateusz Morawiecki ma w Sejmie przedstawić informację na temat protestów na polsko-ukraińskiej granicy.

Protest polskich przewoźników na najważniejszych przejściach granicznych z Ukrainą rozpoczął się 6 listopada (pisaliśmy o tym w tym tekście). Zainteresowania nim strona rządowa nie wykazała przez wiele dni. Działania wymusiło dopiero dołączenie do kierowców grupy rolników 23 listopada i blokada kolejnego przejścia (więcej pisaliśmy TU) , a sprawę zaczęła głośno komentować strona ukraińska.

Protesty polskich przewoźników dotyczą przede wszystkim ulgowego traktowania firm przewozowych z Ukrainy na terenie UE. Jednak Bruksela wciąż uważa, że na razie ten problem to sprawa wewnętrzna Polski. Placówka Komisji Europejskiej w Polsce nie komentuje sprawy. Poproszona o komentarz dyrektor generalna Dyrekcji Generalnej ds. Mobilności i Transportu UE odsyła do biura prasowego Komisji Europejskiej.