{"vars":{{"pageTitle":"Bogaci muszą zmienić nawyki - pandemia przewartościowała ich podejście do życia i pieniędzy","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["finanse","inwestorzy","inwestycje","main","millennialsi","pandemia","ubs"],"pagePostAuthor":"Hubert Bigdowski","pagePostDate":"17 lipca 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"07","pagePostDateDay":"17","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":58578}} }
300Gospodarka.pl

Bogaci muszą zmienić nawyki – pandemia przewartościowała ich podejście do życia i pieniędzy

75 proc. zamożnych inwestorów na całym świecie twierdzi, że pandemia koronawirusa nieodwracalnie zmieniła ich styl życia – wynika z badania Investor Watch przeprowadzonego przez szwajcarską firmę inwestycyjną UBS.

Badanie objęło ponad 3 750 inwestorów na 15 światowych rynkach i wykazało, że inwestorzy planują już teraz dostosować swój styl życia do sytuacji, jaka pojawi się po wyjściu z pandemii.

– Siedmiu na dziesięciu respondentów planuje ograniczyć podróże i pobyty w biurze.
– Połowa z nich zamierza zamieszkać bliżej rodziny.
– 46 proc. rozważa przeniesienie się z dużego miasta do mniej zaludnionych rejonów.
– 88 proc. uważa ochronę zdrowia za swój główny priorytet.

Z raportu wynika również, że pandemia przewartościowała sposób postrzegania pieniędzy przez zamożnych inwestorów.

– 56 proc. z nich obawia się, że nie zaoszczędziło wystarczająco na wypadek drugiej fali epidemii.
– 58 proc. odczuwa niepokój na myśl o konieczności przedłużenia okresu aktywności zawodowej w celu nadrobienia strat emerytalnych.
– 60 proc. martwi się, że w razie choroby stanie się ciężarem finansowym dla swojej rodziny.
– 54 proc. niepokoi się, czy zostawi wystarczająco dużo pieniędzy następnemu pokoleniu.

Autorzy raportu wskazują, że w miarę jak inwestorzy przechodzą przez obecny kryzys, poszukują bardziej dopasowanych porad, by zrealizować swoje cele finansowe. Pandemia powoduje, że wielu z nich zastanawia się nad tym, w jaki sposób będą finansować swoją płynność, długowieczność i dotychczasowe potrzeby.

Millenialsi także przewartościowali myślenie o finansach

Z raportu wynika, że inwestorzy należący do pokolenia millenialsów twierdzą, że pandemia dotknęła ich najbardziej finansowo, a także wpłynęła na ich sposób postrzegania pieniędzy. Martwią się o swoje środki bardziej niż starsze grupy wiekowe.

Ponadto millenialsi są zaniepokojeni perspektywą dłuższej aktywności zawodowej koniecznej do tego, aby nadrobić straty. Boją się również braku wystarczających oszczędności i utraty pracy przy obecnej koniunkturze.

Jednocześnie to właśnie tej grupie najbardziej zależy, aby ich pieniądze wpływały na rozwój sytuacji.

W odpowiedzi na pandemię około 1/3 zwiększyła wsparcie finansowe dla rodziny i przyjaciół.

69 proc. z nich wyraża zainteresowanie zrównoważonymi inwestycjami, a 60 proc. filantropią.

A jak wygląda nastawienie inwestorów w poszczególnych regionach świata?

W skali globalnej inwestorzy z Ameryki Łacińskiej i Stanów Zjednoczonych w największym stopniu postrzegają pandemię COVID-19 jako czynnik, który na trwałe zmieni świat.

Ponad 80 proc. amerykańskich inwestorów uważa, że ich dawny styl życia odszedł na zawsze, co przekracza światową średnią wynosząca 75 proc..

84 proc. inwestorów z Ameryki Łacińskiej postrzega zmiany wynikające z pandemii jako szansę – w porównaniu do 79 proc. globalnie.

Pandemia COVID-19 w najmniejszym stopniu wpłynęła natomiast na szwajcarskich inwestorów. Zaledwie 56 proc. z nich uważa, że ich styl życia ulegnie trwałej zmianie, podczas gdy średnia światowa to 75 proc.

Czytaj także:

Zmiany pokoleniowe i pandemia pozostawią w systemie finansowym lukę, której millenialsi nie zdołają wypełnić