{"vars":{{"pageTitle":"Polska branża eventowa chce upowszechnić stosowanie paszportów covidowych na co dzień","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["biznes","biznes-koronawirus","branza-eventowa","branza-hotelarska","gospodarka","koronawirus","obostrzenia","unijny-certyfikat-covid-19"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"22 lipca 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"07","pagePostDateDay":"22","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":164630}} }
300Gospodarka.pl

Polska branża eventowa chce upowszechnić stosowanie paszportów covidowych na co dzień

Branża eventowa chce uniknąć jesiennych obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa. Sposobem ma być powszechne stosowanie unijnego certyfikatu Covid-19.

Paszport covidowy jest sposobem na ominięcie jesiennego lockdownu dla sektora spotkań – wskazuje Rada Przemysłu Spotkań i Wydarzeń, powołana w 2020 roku organizacja branżowa.

Według danych organizacji branżowych, przemysł spotkań i wydarzeń w Polsce w 2020 roku odpowiadał za blisko 1,5 proc. polskiego PKB i zatrudnia, łącznie z dostawcami i partnerami, ok. 1,5 mln osób. Przed pandemią w kraju organizowano ponad 7 tys. imprez masowych rocznie. Łączna wartość tego sektora wynosiła ok. 3 mld złotych.

W wyniku pandemii, poszczególne sektory branży notowały spadki sprzedaży w wysokości od 80 do aż 95 procent.

Trzeba skorzystać z zalet certyfikatów covidowych

Rada apeluje o wyłączenie z limitów osób biorących udział w wydarzeniach wszystkich trzech grup uwzględnionych w unijnym paszporcie covidowym. Są to ozdrowieńcy, osoby zaczepione i posiadające negatywny wynik testu na obecność wirusa.

Zdaniem organizacji, obowiązujące limity dopuszczalnej liczby uczestników spotkań i wydarzeń nadal nie pozwalają na skuteczną odbudowę kondycji tego sektora i realizację rentownych projektów typu targi, kongresy i konferencje, zwłaszcza w martwym sezonowo dla tych branż okresie wakacyjnym.

Nieefektywne odmrożenie sektora spotkań i wydarzeń na okres wakacji łączy się z brakiem kontynuacji przez rząd pomocy sektorowej – wskazuje Rada. To powoduje, że przedsiębiorcy najmocniej dotknięci skutkami pandemii mogą nie udźwignąć czwartego lockdownu.


Czytaj też: Cztery wesela i pogrzeb branży ślubnej. Pandemia zbiera krwawe żniwo wśród przedsiębiorców


Proponowanym rozwiązaniem ma być powszechniejsze wykorzystanie unijnego certyfikatu Covid-19. „Ten przejrzysty instrument już teraz w wielu innych krajach Unii zdaje egzamin jako przepustka umożliwiająca uczestnictwo w koncertach, kongresach czy targach” – mówi Łukasz Adamowicz, wiceprezes Stowarzyszenia Organizatorów Incentive Travel Polska.

Jego zaletą jest także to, że nie wyklucza żadnej grupy społecznej i jest zgodny z przepisami o ochronie danych osobowych.

Przewidywalność kluczowa w biznesie

Rada przyłączyła się do sformułowanego w dniu 15 lipca 2021 roku w Gródku nad Dunajcem apelu Rady Polskiej Organizacji Turystycznej i Rady Ekspertów ds. Turystyki przy Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii. Jego ideą jest, aby najbliższe tygodnie wykorzystać na pilne wypracowanie jasnych zasad funkcjonowania dla przedsiębiorców związanych z branżą eventową.

Te wytyczne mają być podstawą do podejmowania decyzji zakupowych i biznesowych na okres jesienno-zimowy. W konsekwencji mogą więc przesądzić o perspektywach na przetrwanie branż osłabionych 1,5-rocznym lockdownem.

„Przewidywalność jest kluczowa dla realnego wznowienia i utrzymania na akceptowalnym poziomie sprzedaży usług w naszym sektorze” – mówi Łukasz Klimczak z zarządu Klubu Agencji Eventowych SAR.

Kluby nocne są w kryzysie, ale nie przez pandemię. Wszystko przez starzenie się i abstynencję