{"vars":{{"pageTitle":"Branża handlowa szykuje pozwy za wybiórcze wprowadzanie obostrzeń w galeriach handlowych","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["centra-handlowe","epidemia","epidemia-koronawirusa","galeria","handel","handel-detaliczny","koronawirus","lockdown","obostrzenia","polska","prawo","restrykcje","skarb-panstwa"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"21 stycznia 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"01","pagePostDateDay":"21","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":83031}} }
300Gospodarka.pl

Branża handlowa szykuje pozwy za wybiórcze wprowadzanie obostrzeń w galeriach handlowych

Przedstawiciele branży handlowej zamierzają wystąpić na drogę sądową przeciw Skarbowi Państwa w związku z, w ich opinii, bezprawną dyskryminacją części sektora w postaci wybiórczego stosowania ograniczeń w galeriach handlowych – wynika z informacji Polskiej Rady Centrów Handlowych.

Obecnie branża centrów handlowych mierzy się z dotkliwymi konsekwencjami rozporządzeń ograniczających działalność galerii na mocy niekonstytucyjnych przepisów.

„Ograniczenia w działalności galerii w czasie pandemii pozbawiły wpływów znaczącą liczbę najemców oraz właścicieli i zarządców. Dotychczasowa łączna strata w obrotach sklepów i punktów usługowych, działających centrach handlowych, wynikająca z 15 tygodni lockdownu, to około 30 mld zł. W wyniku trzech lockdownów przychody wynajmujących będą niższe o prawie 5 mld zł, a więc o około 45 proc. ich rocznej wartości” – wylicza PRCH.

Bieżąca sytuacja prawno-administracyjna powoduje zasadne roszczenia ze strony branży handlowej. Tracą zarówno handlarze jak i wynajmujący powierzchnie sklepowe.

„Naruszenie przez ustawodawcę gwarantowanej przez konstytucję równości wobec prawa, swobody działalności gospodarczej, przy jednoczesnym braku wsparcia adekwatnego do ponoszonych strat, może skutkować skierowaniem pozwów wobec Skarbu Państwa – czytamy w oświadczeniu PRCH.

Sektor centrów handlowych oczekuje traktowania podmiotów działających na polskim rynku w sposób równy i zgodny z prawem.

„Niezrozumiałe jest, dlaczego sklepy i punkty usługowe zlokalizowane poza centrami handlowymi mogą swobodnie działać. Dodatkowo trudno jest znaleźć uzasadnienie pod kątem epidemiologicznym dla doboru branż, które mogą prowadzić działalność bez ograniczeń. Jest to dyskryminacja podmiotów ze względu na miejsce i przedmiot prowadzonej działalności. Obecnie zarówno na gruncie krajowym, jak i w sferze prawa międzynarodowego istnieją realne przesłanki do wystąpienia z roszczeniami odszkodowawczymi” – podaje PRCH.

Na mocy obecnie obowiązującego rozporządzenia galerie handlowe – poza sklepami spożywczymi, drogeriami i aptekami – nie mogą prowadzić działalności usługowo-sprzedażowej do 1 lutego 2021 roku.

Przez pandemię skrajne ubóstwo na świecie wzrosło po raz pierwszy od 20 lat