Niezależnie od tego, czy i kiedy podpisana zostanie umowa handlowa z Unią Europejską, PKB Wielkiej Brytanii odczuje bardzo negatywny wpływ brexitu – wskazują analitycy holenderskiego banku ABN Amro.
Eksperci podkreślają, że Zjednoczone Królestwo i UE pozostają w impasie w rozmowach na temat umowy o wolnym handlu po brexicie, która ma zastąpić wygasające w dniu 1 stycznia członkostwo Zjednoczonego Królestwa w jednolitym rynku i unii celnej.
Jeżeli umowa między Wielką Brytanią a UE nie dojdzie do skutku, a Wielka Brytania wyjdzie z tego układu bez porozumienia, to porozumienie prawdopodobnie zostanie zawarte w 2021 roku.
Jednak niezależnie od tego, kiedy i czy umowa zostanie podpisana, brexit wyrządzi ogromne szkody gospodarce Wielkiej Brytanii, a w mniejszym stopniu także pozostałym członkom UE.
Niektóre z tych szkód będą widoczne natychmiast na początku 2021 r., aczkolwiek zostaną zamaskowane przez skutki pandemii. W 2021 r. oznacza to, że pomimo wcześniejszego wprowadzenia szczepionek Zjednoczone Królestwo pozostanie w tyle za strefą euro i Stanami Zjednoczonymi w zakresie odbudowy do poziomu aktywności sprzed epidemii.
W dłuższej perspektywie czasowej stopień szkód będzie zależeć od tego, jak bardzo Wielka Brytania odbiega od norm UE, co z kolei zadecyduje o tym, jak poważne będą pozataryfowe bariery w handlu.
10 lat po referendum brexitowym PKB Wielkiej Brytanii będzie o około 5 punktów procentowych niższy niż w przypadku głosowania za pozostaniem w UE.
Czytaj także: