{"vars":{{"pageTitle":"Polskie firmy chcą budować elektrownie atomowe. Jest jednak jeden poważny problem","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["300klimat","elektrownia-jadrowa","energetyka","energetyka-jadrowa","lancuch-dostaw","najnowsze","przemysl"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"26 stycznia 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"01","pagePostDateDay":"26","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":471041}} }
300Gospodarka.pl

Polskie firmy chcą budować elektrownie atomowe. Jest jednak jeden poważny problem

Budowa polskich elektrowni jądrowych to potencjalne zlecenia dla wielu polskich firm. Ale najpierw krajowi przedsiębiorcy muszą pokonać jedną poważną barierę: brak doświadczenia.

To wnioski z raportu “Łańcuch wartości energetyki jądrowej w Polsce 2023”. Został on przygotowany wspólnie przez Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, Instytut Energetyki i Klub Energetyczny.

Zgodnie z już ogłoszonymi planami, w Polsce mają powstać trzy duże elektrownie jądrowe. Kilka podmiotów jest też zainteresowanych budową modułowych reaktorów SMR.

Czy w pracach przy projektowaniu i budowie wezmą udział polskie przedsiębiorstwa? Obietnica ich zaangażowania była elementem ofert składanych przez firmy zainteresowane budową “dużego atomu” w Polsce.

Podczas konferencji „Energetyka jądrowa – rozwiązania dla Polski”, która odbyła się we wrześniu 2022 roku, dostawcy technologii deklarowali potencjalny udział polskich podmiotów w projekcie na poziomie od 40 do nawet 70 proc.

Autorzy raportu przypominają, że by to było możliwe, firmom z Polski potrzebne będą kompetencje ze wszystkich etapów łańcucha wartości. Chodzi o projektowanie, budowę, eksploatację, ale i likwidację elektrowni.

Niewielkie doświadczenie

Podczas przygotowania raportu przeprowadzono ankietę wśród 17 przedsiębiorstw z Polski. Choć autorzy zastrzegają, że wyniki nie są reprezentatywne, to pokazują jednak pewien obraz sytuacji.

Tylko 4 ankietowane firmy posiadały certyfikaty i akredytacje upoważniające do udziału w projektach jądrowych. Z kolei 12 firm nie posiadało takich poświadczeń, a jedna nie udzieliła odpowiedzi.

–Nie zawsze firmy miały świadomość, że muszą się procesowi certyfikacji poddać. Niektóre firmy obawiają się ujawnienia danych i nie chcą się temu procesowi poddać – mówi wiceprezes Instytutu Energetyki Grzegorz Tchorek podczas prezentacji raportu.

Jedynie cztery firmy aplikują aktualnie o udział w ramach prowadzonych lub proponowanych inwestycji jądrowych za granicą. W odpowiedzi na pytanie o dotychczasową współpracę przy projektach jądrowych ponownie tylko 4 podmioty wykazały takie doświadczenie.

Jednocześnie aż 12 ankietowanych przedsiębiorstw nawiązało kontakt lub współpracę z dostawcami technologii jądrowych. Również w wywiadach pogłębionych respondenci informowali o dużym poruszeniu na rynku i zainteresowaniu udziałem w polskim programie jądrowym.

We wrześniu prezes Izby Gospodarczej Energetyki i Ochrony Środowiska Bogdan Pilch wskazywał, że 80 polskich firm jest już w tej chwili przygotowanie do uczestnictwa w projekcie jądrowym.

Kolejne 250 mogłoby uczestniczyć w projekcie po pewnym przygotowaniu. W bazie zainteresowanych firm jest ich łącznie 700 – mówił.

Obszary zarządzania

Zdaniem autorów raportu udział polskich podmiotów w projektach jądrowych nie będzie znaczący bez konkretnych działań. Wskazali oni następujące obszary zarządzania konieczne do pokonania barier:

Oprac. Kamila Wajszczuk

Czytaj także: