Liczba mieszkań, jakie oddano do użytkowania, jest mniejsza niż rok wcześniej. Ale na fali rosnącego popytu deweloperzy budują coraz więcej. Bo rośnie liczba mieszkań, na budowę których wydano pozwolenia oraz tych, których budowę rozpoczęto – wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego.
Jak podaje Główny Urząd Statystyczny (GUS), w styczniu 2024 roku oddano do użytkowania 14,8 tys. mieszkań – aż o jedną piątą mniej (22,7 proc.) niż w tym samym miesiącu roku 2023. Przy czym deweloperzy przekazali do eksploatacji 8,3 tys. mieszkań, czyli o jedną czwartą mniej niż przed rokiem.
W pozostałych formach budownictwa, tj. spółdzielczej, komunalnej oraz społecznej czynszowej oddano do użytkowania łącznie 0,4 tys. mieszkań (wobec 0,2 tys. przed rokiem).
Mniejsza jest także powierzchnia użytkowa nowo wybudowanych mieszkań – wyniosła ona w styczniu 1,4 mln m kw. To o 21 proc. mniej niż przed rokiem. Jedno mieszkanie miało wielkość przeciętnie 95,6 m kw.
Więcej pozwoleń na budowę, znacznie więcej budów
Wzrosła jednak liczba pozwoleń na budowę. W styczniu wydano zgody na budowę 20,5 tys. mieszkań – to aż o ponad jedną trzecią więcej niż roku ubiegłym. W większości otrzymali je deweloperzy, tutaj liczba otrzymanych zgód wzrosła aż o 42 proc. Na plusie są także inwestorzy indywidualni, którzy dostali 11 proc. więcej pozwoleń na budowę niż w styczniu 2023 roku.
Największy wzrost zanotowano w segmencie rozpoczętych budów. W styczniu 2024 r. rozpoczęto budowę 15,7 tys. mieszkań, – aż o 66,4 proc. więcej niż przed rokiem. Podwoiła się liczba rozpoczętych nieruchomości przez deweloperów: wyniosła 12,1 tys., czyli o 107 proc. więcej niż w analogicznym miesiącu roku ubiegłego. Stratę zanotowali z kolei inwestorzy indywidualni, którzy rozpoczęli 0,8 proc. mniej budów.
Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.
Jednocześnie GUS szacuje, że na koniec stycznia 2024 roku w budowie pozostawało 802,8 tys. mieszkań. To o 2,5 proc. mniej niż w styczniu 2023 r.
– Najwyższe wartości – zarówno dla mieszkań oddanych do użytkowania, mieszkań których budowę rozpoczęto oraz tych, na których budowę wydano pozwolenia – odnotowano w województwie mazowieckim (odpowiednio: 2,8 tys., 3,0 tys., 4,3 tys. mieszkań). Wysokie wartości zanotowano również w województwie małopolskim (1,5 tys., 1,2 tys. i 1,8 tys.), wielkopolskim (1,4 tys., 1,5 tys. i 1,5 tys.) oraz dolnośląskim (1,4 tys., 2 tys. i 1,8 tys.) – podał GUS.
Oprac. Emilia Derewienko
Czytaj także:
- Mieszkania w Niemczech tanieją rekordowo. Ale to tylko jedna strona medalu
- Tak rosły ceny mieszkań w dużych miastach. Liderem Kraków, Wrocław i Łódź w czołówce
- Mieszkanie na start? Raczej dom. Tak duże rodziny będą korzystać z rządowego programu
- Mniej mieszkań na sprzedaż, a ceny rosną. Na rynku pod koniec 2023 nie zabrakło niespodzianek