{"vars":{{"pageTitle":"Byliśmy w najgłębszym szybie w Polsce. KGHM wydało na jego budowę ponad miliard złotych [ZDJĘCIA]","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["gornictwo","kghm","kopalnie-miedzi","main","miedz","najnowsze","surowce"],"pagePostAuthor":"Kamila Wajszczuk","pagePostDate":"30 czerwca 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"30","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":592884}} }
300Gospodarka.pl

Byliśmy w najgłębszym szybie w Polsce. KGHM wydało na jego budowę ponad miliard złotych [ZDJĘCIA]

Należący do KGHM Polska Miedź najgłębszy szyb w Polsce właśnie został połączony z Zakładami Górniczymi Rudna. Inwestycja o wartości ponad miliarda złotych potrwa jeszcze od trzech do sześciu lat.

GG-1 to trzydziesty pierwszy szyb należący do KGHM. Znajduje się w Kwielicach na południe od Głogowa. Rząpie, czyli dno szybu, znajduje się aż 1348 metrów pod ziemią. To najniżej, gdzie może się dziś znaleźć człowiek w Polsce.

Jest to szyb zjazdowo-materiałowy – oznacza to, że będzie służył zarówno do transportu ludzi, jak i maszyn. Spełnia także rolę szybu wentylacyjnego wdechowego – czyli tego, którym powietrze wtłaczane jest do wyrobiska.

W piątek 30 czerwca odbyła się uroczystość tak zwanego zbicia szybu – czyli oficjalnego połączenia go z kopalnią. Pierwszy otwór łączący chodnik ZG Rudna z szybem GG-1 wykonano 14 czerwca.

Inwestycja na ponad miliard złotych

Inwestycja realizowana jest od 2010 roku, a sama budowa rozpoczęła się ponad 10 lat temu. Prace realizowała spółka zależna KGHM, PeBeKa.

Teraz czas na kolejne prace, nie tylko w samym szybie, ale także na powierzchni. Obok wieży szybowej powstanie infrastruktura – między innymi łaźnie i budynki biurowe. Zajmie to jeszcze od trzech do sześciu lat.

Na chwilę obecną poniesione nakłady to ponad miliard złotych. Natomiast inwestycja jeszcze się nie zakończyła. Jeszcze kilkaset milionów złotych z pewnością pochłonie – mówił dziennikarzom prezes KGHM Tomasz Zdzikot po odsłonięciu tablicy pamiątkowej w miejscu połączenia szybu z kopalnią.

KIedy już niemal wszystko będzie gotowe, w szybie zostanie zainstalowana winda, tak zwana klatka. Dziś zjeżdża się kubłem, co widać na zdjęciach.

Perspektywiczne złoże miedzi

Szyb GG-1 pozwoli ZG Rudna na lepsze wykorzystanie złoża miedzi Głogów Głęboki Przemysłowy.

Złoże Głogów Głęboki Przemysłowy to 265 milionów ton rudy miedzi o wysokiej zawartości – 2,4 proc. Zakładamy, że z tego złoża będziemy mogli pozyskiwać ok. 10-11 milionów ton rudy rocznie. To pozwoli na produkcję 200-220 tysięcy ton miedzi elektrolitycznej rocznie – mówił Tomasz Zdzikot.

Jest to jeden z trzech szybów, które są w planach. To GG-1 i GG-2, ale myślimy już o kolejnym szybie, żeby zapewnić w zagłębiu miedziowym przyszłość kolejnemu pokoleniu – wskazał wiceprezes Marek Świder.

KGHM rozpoczął już inwestycję w szyb GG-2.

GG-2 to kolejna ważna inwestycja. Jesteśmy już po zawarciu umowy ze spółką PeBeKa. Rozpoczęły się pierwsze odwierty – wskazał prezes KGHM.

Polecamy także: