{"vars":{{"pageTitle":"Ceny biletów kolejowych znowu w górę. Przewoźnicy ścigają się z inflacją","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["ceny-biletow-kolejowych","kolej","koleje","najnowsze","polregio","transport"],"pagePostAuthor":"Emilia Derewienko","pagePostDate":"1 sierpnia 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"08","pagePostDateDay":"01","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":335230}} }
300Gospodarka.pl

Ceny biletów kolejowych znowu w górę. Przewoźnicy ścigają się z inflacją

Ceny biletów kolejowych znów rosną. Koszt przejazdu pociągiem na niektórych trasach regionalnych może zwiększyć się nawet o 15 proc. 

Podwyżki cen biletów w niektórych przypadkach wchodzą w życie już w poniedziałek 1 sierpnia. Ceny podnoszą m.in. Polregio, czy SKM Trójmiasto.

W przypadku Polregio ceny mają wzrosnąć o około 15 proc., co w praktyce oznacza wzrost od 50 gr do kilku złotych na każdym bilecie.

W porównaniu z ubiegłym rokiem ceny towarów i usług w czerwcu wzrosły aż o 15,5 procent. Sytuacja co miesiąc ulega zmianie, obserwujemy stale rosnące koszty – energii, obsługi taboru czy jego bieżącego serwisowania – mówił rzecznik Polregio, Bartłomiej Rodak.

Przewoźnik podwyższa także kary za jazdę bez ważnego biletu. Wzrosną one z 60 do 100 zł.

Poza Polregio, podwyżki cen biletów wprowadzili także inni przewoźnicy. Już w maju ceny podniosły Koleje Śląskie, w lipcu – Koleje Mazowieckie.


Czytaj również: Polacy szturmują kolej. „PKP IC zaskoczone tłumami jak drogowcy zimą”


W ślad za nimi poszły Koleje Wielkopolskie, SKM Trójmiasto i Koleje Dolnośląskie. Za przejazd ich pociągami więcej zapłacimy od 1 sierpnia.

W przypadku kolei na Pomorzu, obecna podwyżka cen biletów jest już drugą w ciągu 9 miesięcy. Władze województwa tłumaczyły to, podobnie jak w przypadku Polregio – inflacją.

Drożeje energia elektryczna. Rosną koszty pracy. Dlatego jesteśmy zmuszeni wprowadzić nowe ceny w ramach Taryfy Pomorskiej – mówił w ubiegłym miesiącu marszałek województwa pomorskiego, Mieczysław Struk.

Podobnie jest u innych przewoźników. Władze spółek zwracają uwagę na rosnące koszty użytkowania i energii. Tłumaczą, że są zmuszone przerzucić je na pasażerów.

To zupełnie inaczej niż na przykład w Niemczech, gdzie serca podróżnych podbił bilet miesięczny na koleje regionalne za 9 euro. Poza promocją transportu publicznego, wprowadzenie promocyjnej taryfy okazało się w przypadku Niemców skuteczną walką… właśnie z inflacją. Tanie bilety miały bowiem skłonić pasażerów do pozostawienia samochodów.


Polecamy także: