{"vars":{{"pageTitle":"Ceny energii są największą przeszkodą w biznesie. Wynika tak z najnowszego badania Grant Thornton","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["biznes","ceny-energii","energetyka","firmy","grant-thornton","najnowsze","przedsiebiorstwa"],"pagePostAuthor":"Amelia Suchcicka","pagePostDate":"19 stycznia 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"01","pagePostDateDay":"19","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":465335}} }
300Gospodarka.pl

Ceny energii są największą przeszkodą w biznesie. Wynika tak z najnowszego badania Grant Thornton

Wysokie ceny energii są aktualnie najbardziej dotkliwą przeszkodą w prowadzeniu biznesu w Polsce, wymienianą przez 85 proc. firm, wynika z badania „Bariery w biznesie” przeprowadzonego przez Grant Thornton.

– Choć ostatni rok obfitował w niespodziewane zdarzenia utrudniające firmom funkcjonowanie, to nic nie było tak dotkliwe jak wzrost cen energii. Pomimo działań regulacyjnych ograniczających skalę podwyżek koszt energii dla przedsiębiorstw rósł tak szybko, że aż 85 proc. średnich i dużych firm badanych przez Grant Thornton wskazało go jako barierę utrudniającą prowadzenie działalności (z czego aż 51 proc. to firmy, dla których bariera ta była ‚bardzo silna’). To wynik o 20 pkt proc. wyższy niż przed rokiem i o 30 wyższy niż dwa lata temu. Jedynie w Indiach grupa ta jest większa (86 proc.). Średnia w całym badaniu wyniosła 51 proc. – czytamy w raporcie.

Pracodawcy jako istotną barierę w rozwoju wskazują również wysokie koszty pracy. Deklaruje tak 82 proc. ankietowanych szefów średnich i dużych firm (z czego 29 proc. to osoby, które uznało tę barierę jako ‚bardzo silną’). To wynik o 17 pkt proc. wyższy niż przed rokiem. To też najwyższy rezultat wśród 29 przebadanych krajów i znacznie wyższy niż średnia dla wszystkich państw, która wyniosła 56 proc.

Trzecią najsilniejszą barierą dla przedsiębiorców w Polsce jest niepewność ekonomiczna, a więc brak możliwości spokojnego planowania przyszłości firm – zadeklarowało tak 74 proc. średnich i dużych firm, wskazano również.

– Niezmiennie ważną barierą, na którą w naszym badaniu wskazują przedsiębiorcy, jest biurokracja. Obecnie narzeka na nią około 49 proc. firm, przy czym 17 proc. uważa tę barierę za ‚bardzo silną’. To nieco mniejsze odsetki niż w poprzednich latach, kiedy była to bariera dla około 60 proc. przedsiębiorców – czytamy dalej.

Badanie opisane w niniejszym raporcie prowadzone na zlecenie Grant Thornton International w ramach cyklu International Business Report. Co roku realizowane jest wśród 10 tys. właścicieli lub członków zarządu średnich i dużych przedsiębiorstw na świecie. W Polsce od 2020 roku badanie prowadzone jest metodą CATI (wywiady telefoniczne) przez firmę Biostat, co roku wśród właścicieli i członków zarządu 100 średnich i dużych przedsiębiorstw. Ostatnia edycja badania prowadzona była w IV kwartale 2022 roku.

Rusza program „Energia dla wsi”. Nawet miliard złotych na wspieranie OZE na terenach wiejskich