{"vars":{{"pageTitle":"Ceny gazu w dół. Po spadkach w Europie PGNiG też zdecydowało się na obniżkę","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["ceny-gazu","energ","gaz","gaz-ziemny","main","najnowsze","pgnig","surowce"],"pagePostAuthor":"Kamila Wajszczuk","pagePostDate":"18 stycznia 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"01","pagePostDateDay":"18","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":464347}} }
300Gospodarka.pl

Ceny gazu w dół. Po spadkach w Europie PGNiG też zdecydowało się na obniżkę

PGNiG obniża ceny gazu dla małych i średnich przedsiębiorstw, które rozliczają się w oparciu o cennik „Gaz dla Biznesu” – podała w środę spółka. Obniżka wyniesie 150 zł za megawatogodzinę, czyli ponad 19 proc.

Jak wyjaśniono w komunikacie, nowa cena dla klientów rozliczanych na podstawie cennika „Gaz dla Biznesu” nr 9 zostanie wprowadzona za pomocą stosowanego w ubiegłym roku mechanizmu automatycznej obniżki i będzie obowiązywała do 31 marca 2023 roku.

– Skorzystanie z automatycznej obniżki nie wymaga od klienta podejmowania żadnych działań i zostanie ona automatycznie zastosowana w rozliczeniach – podkreślono.

– PGNiG Obrót Detaliczny na bieżąco śledzi sytuację rynkową oraz wahania cen gazu na europejskich giełdach. Bezpieczeństwo dostaw gazu dla naszych klientów jest priorytetem – zapewnił cytowany w komunikacie prezes PGNiG OD Henryk Mucha.

– Jednak kontraktowanie paliwa gazowego odbywa się w perspektywie długoterminowej, stąd nie zawsze krótkotrwały spadek cen na giełdzie przekłada się, w krótkim terminie i w takim samym stopniu, na spadki cen dla klientów biznesowych – dodał.

Ceny gazu w Europie nadal w dół

Już wcześniej przedstawiciele PGNiG zapowiadali, że jeśli ceny gazu ziemnego będą wciąż spadać na europejskim rynku, to PGNiG może to uwzględnić w stosowanych cennikach.

Ceny gazu ziemnego w Europie notują wyraźne spadki od grudnia 2022 r. W styczniu spadły poniżej poziomów notowanych przed inwazją Rosji na Ukrainę. W środę rano 18 stycznia kontrakt z dostawą w marcu kosztował 58 euro za megawatogodzinę, ostatecznie notowania skończyły się na poziomie 63 euro.

PGNiG jest największym sprzedawcą gazu w Polsce. W ubiegłym roku spółka weszła w skład grupy kapitałowej PKN Orlen.

Zmiany cen gazu na giełdach mogą przekładać się na ceny stosowane w rozliczeniach z odbiorcami biznesowymi. Taryfy dla gospodarstw domowych zostały w tym roku ustawowo zamrożone na poziomie z 2022 roku.

(…)W krótkim okresie zmiany cen na giełdzie nie mają bezpośredniego wpływu na poziom cennika. Przykładowo w okresie od lipca do września 2022 roku, ceny na giełdzie były wyższe lub znacząco wyższe niż cennik PGNiG Obrót Detaliczny, a jednak cennik pozostawał na niezmienionym poziomie – wskazywał jeszcze przed podjęciem decyzji o obniżkach Departament Komunikacji i Marketingu PGNiG.

Spółka zaznacza, że w ocenie ekspertów sytuacja rynkowa jest wciąż podatna na gwałtowne zmiany. Obecny poziom cen to wynik przekonania uczestników rynku o możliwości zaspokojenia popytu na gaz. Wynika to z łagodnej pogody tej zimy i zmniejszonego zapotrzebowania.

Dynamika cen w kolejnych tygodniach i miesiącach zależeć będzie m.in. od czynników pogodowych, sytuacji międzynarodowej, przede wszystkim przebiegu wojny na Ukrainie, podaży gazu ziemnego na rynku europejskim (zarówno przesyłanego gazociągami, jaki i skroplonego) oraz sytuacji popytowej, która jest warunkowana m.in. kondycją europejskich gospodarek – przekazało także PGNiG 300Gospodarce w odpowiedzi na nasze pytania o ceny.

Polecamy też: