{"vars":{{"pageTitle":"Goldman Sachs: niższy popyt na gaz jest tymczasowy. Ceny znów wzrosną","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["energetyka","gaz","gaz-ziemny","goldman","najnowsze","paliwa","surowce"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"9 maja 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"05","pagePostDateDay":"09","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":563223}} }
300Gospodarka.pl

Goldman Sachs: niższy popyt na gaz jest tymczasowy. Ceny znów wzrosną

Ceny gazu ziemnego w Europie mogą wzrosnąć do 82 euro za megawatogodzinę w trzecim kwartale tego roku. Jeśli popyt wzrośnie w drugiej połowie roku, zimą ceny mogą nawet przekroczyć 100 euro/MWh, przewiduje Goldman Sachs.

Cena gazu według europejskiego indeksu TTF wyniosła 9 maja wczesnym popołudniem 36,77 euro/MWh w kontrakcie na lipiec. To znacznie niżej niż latem 2022 roku. Wówczas cena przekroczyła w szczytowym momencie 300 euro/Mh.

Niższy popyt na gaz wiosną

Analitycy Goldman Sachs podkreślają, że w kwietniu zapotrzebowanie na gaz w Europie Północno-Zachodniej było niższe od oczekiwanego. To skutek słabego popytu ze strony użytkowników końcowych i niewielkiego eksportu rurociągami do Europy Południowej.


Czytaj też: UE bez gazu z Rosji już za 5 lat. Wcześniej jednak miliardy euro na inwestycje w OZE


Ceny są obecnie niższe od prognozowanych przez instytucję. Analitycy zakładają, że w drugim kwartale cena sięgnie 45 euro/MWh, a w okresie lipiec-październik – 82 euro/MWh.

Chociaż ten niższy od oczekiwanego wzrost zapotrzebowania na gaz w Europie daje jej więcej czasu, nie rozwiązuje deficytu rynkowego, który naszym zdaniem wspiera wzrost ceny przyszłej zimy i latem 2024 r. – wskazano w materiale.

Możliwy znaczny wzrost cen zimą

Jeśli konsumpcja w Europie i popyt na LNG w innych częściach świata wzrosną w drugiej połowie roku, to wzrosną też ceny. Zimą mogą one przekraczać 90 euro/MWh.

Ponadto, nawet jeśli popyt przemysłowy pozostanie tego lata słaby, nie gwarantuje to, że stan zapełnienia magazynów będzie komfortowy przez całą zimę, ponieważ moce magazynowe na sezon grzewczy są ograniczone – czytamy dalej.


Interesuje cię energetyka i ochrona klimatu? Zapisz się na 300Klimat, nasz cotygodniowy newsletter


Goldman Sachs podtrzymał swoją wcześniejszą prognozę i zakłada cenę gazu na poziomie 93/94 euro/MWh zimą 2023/2024 i latem 2024 roku.

Zdaniem analityków połączenie ryzyka ostrej zimy i mniejszym wysiłków gospodarstw domowych w zakresie oszczędzania może szybko zacieśnić bilans. Wystarczy to, aby wywołać gwałtowny wzrost cen nawet do powyżej 100 euro/MWh zimą.

Oprac. Kamila Wajszczuk

Polecamy też: