{"vars":{{"pageTitle":"Ceny mieszkań hamują. Pójdą w górę ponownie za trzy lata – prognozuje PKO Bank Polski","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["ceny-mieszkan","mieszkania","najnowsze","nieruchmosci","pko-bank-polski","rynek-mieszkaniowy","rynek-nieruchomosci"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"19 października 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"19","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":372432}} }
300Gospodarka.pl

Ceny mieszkań hamują. Pójdą w górę ponownie za trzy lata – prognozuje PKO Bank Polski

Cena za metr mieszkania na rynku pierwotnym w 6 najwiekszych miastach Polski, w III kwartale 2022 roku wzrosła zaledwie o 0,9 proc. wobec poprzedniego kw. i 10,5 proc. rok do roku – wynika z danych PKO Banku Polskiego.

W drugim kwartale wzrost cen mieszkań w porównaniu z tym samym kwartałem w roku poprzednim wyniósł 15,2 proc.

W pozostałych 10 miastach wojewódzkich – cena za metr spadła o 5 proc. wobec kwartału poprzedniego i wzrosła o 3,4 proc. rok do roku.

Z kolei średnia cena całkowita mieszkania w trzecim kwartale spadła o 5,1 proc. do kwartału i wzrosła o 6,1 proc. rok do roku, wobec wzrostu o 19,1 proc. w drugim kwartale.

Mniej transakcji

·Charakterystyczny dla trzeciego kwartału jest dalszy spadek liczby transakcji na rynku mieszkaniowym. Ten trend jest wyraźnie silniejszy w mniejszych miastach wojewódzkich.

Popyt na mieszkania spadł istotnie mocniej w przypadku mieszkań tańszych, położonych w gorszych lokalizacjach. Odnotowano także spadek średniej powierzchni użytkowej mieszkań, będących przedmiotem transakcji. Różnica to 4 m kw. względem drugiego kwartału.

Pomimo dalszego wzrostu czynszów na rynku najmu, można również zaobserwować silny spadek popytu.

Rynek hamuje, ceny spadają

Spadek cen jest opóźnioną reakcją rynku na silne hamowanie popytu, w warunkach rosnącej podaży.

Prognozujemy, że wobec sygnałów wciąż niskiego popytu oraz obserwacji rosnącej liczby mieszkań gotowych w ofercie rynku pierwotnego, prawdopodobne są dalsze spadki cen mieszkań w perspektywie kilku najbliższych kwartałów – podkreślają analitycy.

Jednak siła nabywcza będzie się odradzać. W dalszej perspektywie mają przyczynić się do tego obniżki stóp procentowych.

Biorąc pod uwagę znaczną skalę redukcji nowych inwestycji mieszkaniowych, prognozę powolnej odbudowy popytu oraz lepkość cen mieszkań zakładamy, że powrót cen do silniejszego trendu wzrostowego jest możliwy od 2025 – czytamy.

Oprac. Emilia Derewienko

Więcej o rynku mieszkaniowym w Polsce piszemy tutaj: