{"vars":{{"pageTitle":"Ceny mieszkań idą w górę. Rynek nie nadąża za rosnącym popytem","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["ceny-najmu","ceny-nieruchomosci","deweloperzy","deweloperzy-mieszkaniowi","najnowsze","nieruchomosci","rynek-wtorny"],"pagePostAuthor":"Filip Majewski","pagePostDate":"11 października 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"11","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":611894}} }
300Gospodarka.pl

Ceny mieszkań idą w górę. Rynek nie nadąża za rosnącym popytem

W związku z kurczącą się ofertą mieszkań i rosnącym popytem większość miast wojewódzkich zanotowała w III kwartale wzrost średnich cen ofertowych, i to bez względu na wielkość mieszkania, wynika z analizy cen na rynku wtórnym, przygotowanej przez portal Nieruchomosci-online.pl.

W III kwartale jednym z głównych problemów rynku mieszkaniowego był dalszy spadek liczby ofert. Gdy rozpatrujemy wszystkie ogłoszenia mieszkań z rynku wtórnego, które opublikowano na Nieruchomosci-online.pl, widać, że spadek liczby ogłoszeń wyniósł 14 proc. kwartał do kwartału. Z kolei w porównaniu do początku roku ogłoszeń jest o około 20 proc. mniej. Mniejsze powierzchniowo mieszkania i nieprzeszacowane oferty znikają niemal od razu. Niestety, na wielu lokalnych rynkach nowe ogłoszenia pojawiają się sporadycznie – powiedział Rafał Bieńkowski z Nieruchomosci-online.pl, cytowany w komunikacie.

W ostatnich miesiącach doszło więc do zderzenia spadającej podaży z rosnącym popytem. Jak wynika z badania Nieruchomosci-online.pl, które przeprowadzono po III kwartale wśród pośredników, większe zainteresowanie mieszkaniami odczuło ponad 80 proc. agentów nieruchomości. Jednak nie zawsze przekładało się to na zrealizowane transakcje.


Czytaj również: Coraz mniej mieszkań na rynku wtórnym. Polski rynek nieruchomości na zakręcie


Oznacza to, że wzrost zainteresowania rynkiem nieruchomości widoczny był przede wszystkim na portalach ogłoszeniowych. Kiedy porównamy III i II kwartał bieżącego roku, liczba kontaktów z ogłoszeniodawcami za pośrednictwem Nieruchomosci-online.pl była większa o ponad 39 proc. i osiąga obecnie poziom z 2021 roku, który był wówczas efektem prawie zerowych stóp procentowych, podkreślono.

W III kwartale, wraz z większą aktywnością poszukujących, wzrosły także średnie ceny ofertowe mieszkań z drugiej ręki. Wielu sprzedających podnosiło swoje oczekiwania, wierząc, że to właśnie do nich zgłoszą się beneficjenci ‚Bezpiecznego Kredytu 2%’. Jednak nie można powiedzieć, że wyższe ceny były efektem wyłącznie większego popytu wywołanego przez BK2%. Ważnym czynnikiem była właśnie kurcząca się podaż. Sprzedający widzieli, że na rynku brakuje ofert, i także dlatego podnosili ceny – powiedział Bieńkowski.

Są też i tacy, którzy swoje wyceny opierali na spekulacjach, że nieruchomości będą drożały, i w ten sposób cenowa spirala się nakręcała. Nie zapominajmy też o innej ważnej zależności: z rynku najszybciej znikają tańsze mieszkania, przez co w ofercie pozostają te droższe, a to także podbija odczyt średnich cen ofertowych – dodał Bieńkowski.

Ceny rosną mimo dużego zainteresowania

Cokwartalna analiza Nieruchomosci-online.pl tradycyjnie uwzględnia mieszkania z rynku wtórnego w podziale na liczbę pokoi. Średnia cena ofertowa kawalerek wzrosła w 15 z 18 miast wojewódzkich, chociaż dynamika zmian była różna i wynosiła od 1 do 9 proc. kwartał do kwartału. Średnie oczekiwania sprzedających najbardziej wzrosły w Kielcach (9 proc.), Wrocławiu (8,3 proc.), Toruniu (7,6 proc.) i Warszawie (6,8 proc.).

Warto zauważyć, że średnia cena mieszkania 1-pokojowego w stolicy powoli dobija do 17 tys. zł/m2. III kwartał obniżkę średniej ceny ofertowej przyniósł natomiast w trzech miastach wojewódzkich: Katowicach, Olsztynie i Gorzowie Wlkp., wskazano także.


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


W przypadku mieszkań 2-pokojowych wzrosty stawek, za które właściciele wystawiali swoje mieszkania, wyniosły od 4 do 9 proc. kwartał do kwartału i dotyczyły 14 stolic regionów. Średnie ceny ofertowe najbardziej skoczyły w największych miastach: w Warszawie (9,1 proc.), Krakowie (8,7 proc.) i Wrocławiu (7,6 proc.). W III kwartale ze wszystkich miast wojewódzkich z podwyżkowego trendu wyłamały się jedynie Katowice, Gorzów Wlkp. (obniżki), Szczecin i Zielona Góra (stabilizacja).

Rosnące oczekiwania sprzedających przeważały także w przypadku mieszkań 3-pokojowych. Największe wzrosty średnich stawek ofertowych zanotowano w Toruniu (9,9 proc.), Krakowie (9,2 proc.) i Poznaniu (8,7 proc.). W pozostałych miastach najczęściej było to 2-4 proc. kwartał do kwartału. Były jednak trzy miasta, w których średnie ceny prawie nie drgnęły w porównaniu do II kwartału. Dotyczyło to Gdańska, Olsztyna i Gorzowa Wlkp – podano.

Co ciekawe, Gorzów Wlkp. to jedyne miasto wojewódzkie, które w III kwartale nie zanotowało podwyżki średniej ceny ofertowej w żadnej analizowanej wielkości mieszkań z drugiej ręki – zakończono w komunikacie.

Polecamy także: