{"vars":{{"pageTitle":"Mieszkania mogą być tańsze. Rząd przedstawił nowy pomysł","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["ceny-mieszkan","mieszkania","najnowsze","nieruchomosci","rynek-mieszkaniowy","rzad"],"pagePostAuthor":"Marek Chądzyński","pagePostDate":"6 września 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"09","pagePostDateDay":"06","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":351625}} }
300Gospodarka.pl

Mieszkania mogą być tańsze. Rząd przedstawił nowy pomysł

Rząd przyjął projekt ustawy, która umożliwi wybudowanie budynku mieszkalnego wspólnie przez grupę przyszłych mieszkańców. Dzięki temu inwestycja może być tańsza nawet o 30 proc.

– Rząd chce ułatwić prowadzenie w Polsce inwestycji w formule kooperatywy mieszkaniowej. Formuła ta pozwala prowadzić inwestycje nowego budynku mieszkalnego przez grupę przyszłych mieszkańców. Osoby te biorą czynny udział w procesach decyzyjnych w ramach projektowania i realizacji danej inwestycji mieszkaniowej – czytamy w komunikacie.

Kooperatywa mieszkaniowa ma pozwolić ograniczyć koszty powstania budynku mieszkalnego, ponieważ część prac członkowie kooperatyw wykonują we własnym zakresie i nie płacą marży zysku podwykonawcom i deweloperom.

Dotychczasowe doświadczenia kooperatyw wskazują, że możliwe jest obniżenie kosztów uzyskania mieszkania – w stosunku do jego nabycia na rynku deweloperskim – o ok. 20–30 proc., podano także.

Rozwiązania proponowane w projektowanej ustawie:

– formuła kooperatywy mieszkaniowej ma zostać ujęta w prawie związanym z gospodarką nieruchomościami i procesem inwestycyjnym.

Inwestycja mieszkaniowa w ramach kooperatywy polegałaby na:

Odpowiedzialność członków kooperatywy, działających na podstawie umowy kooperatywy mieszkaniowej, byłaby odpowiedzialnością solidarną, podano także.

Proponowana regulacja zakłada także zmianę zasad udzielania gwarantowanego kredytu mieszkaniowego i dostosowanie ich do obecnej sytuacji na rynku kredytów mieszkaniowych poprzez:

Celem proponowanych rozwiązań jest umożliwienie większej liczbie osób zakwalifikowanie się do programu oraz wsparcie procesu stopniowego zwiększania udziału kredytów mieszkaniowych o stałej stopie procentowej, podsumowano.


Polecamy również: