{"vars":{{"pageTitle":"Ceny mieszkań na wynajem jeszcze wzrosną. Co się dzieje na rynku mieszkaniowym?","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["kredyty","najemcy","nieruchomosci","rynek-mieszkaniowy","wynajem"],"pagePostAuthor":"Amelia Suchcicka","pagePostDate":"28 lipca 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"07","pagePostDateDay":"28","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":333440}} }
300Gospodarka.pl

Ceny mieszkań na wynajem jeszcze wzrosną. Co się dzieje na rynku mieszkaniowym?

Rosnącego zainteresowania wynajmem, zarówno kawalerek, jak i większych mieszkań, spodziewa się ok. 53 proc. pośredników, a utrzymania już i tak wysokiego popytu – ponad 30 proc., wynika z badania portalu Nieruchomosci-online.pl i Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu (UEW).

– W III kwartale sytuacja popytowa pogarszać się może przede wszystkim w segmencie większych mieszkań i domów na sprzedaż. W przypadku większych mieszkań dalszy spadek zainteresowania przewiduje 56 proc. badanych, a w przypadku domów 52 proc. Nieco mniejszy pesymizm panuje w kategoriach działek (38 proc. pośredników przewiduje spadek popytu) i kawalerek (36 proc.), które nadal powinny się sprzedawać. Zdaniem agentów, część osób otrzyma kredyt wystarczający na mniejsze mieszkanie, a część będzie kupować je za gotówkę ze względu na chęć ucieczki od ‚żywego’ pieniądza z powodu inflacji – informuje portal Nieruchomosci-online.pl.

Jeśli chodzi o średnie ceny ofertowe, największe szanse na obniżki pośrednicy dostrzegają w kategorii większych mieszkań (takiego zdania jest 51 proc. ankietowanych) i domów (49 proc.). Stabilizacja aktualnych cen prognozowana jest natomiast w przypadku działek (52 proc. opinii) i kawalerek (43 proc.).

Droższy wynajem

Na wzrosty stawek powinny przygotować się za to osoby obecne na rynku najmu. W przypadku kawalerek wyższe czynsze prognozuje 56 proc. pośredników, a w przypadku większych mieszkań 52 proc.– mówi Alicja Palińska z z działu analiz Nieruchomosci-online.pl.

Wartość Indeksu nastrojów pośredników w obrocie nieruchomościami (INPON) w II kwartale osiągnęła 48,5 pkt, co oznacza obniżenie o 9,2 pkt w porównaniu do I kwartału. Spadek wskaźnika poniżej granicy optymistycznego nastroju, która wynosi 50 na 100 pkt, oznacza pogarszającą się sytuację w sektorze nieruchomości, wskazano również.

Rynek wyraźnie hamuje, czego dowodem jest spadek wartości każdego z subindeksów, zaznaczono. Porównując II kwartał do I kwartału, nastroje najbardziej pogorszyły się w segmencie większych mieszkań (wartość subindeksu to 40,8 pkt; spadek o 12 pkt) oraz domów (40,6 pkt, spadek o 11,4 pkt). To w tych kategoriach zaobserwowano też największy spadek zainteresowania ze strony kupujących: w przypadku większych mieszkań odczuło to 74 proc. agentów, a w przypadku domów 67 proc.

Poniżej optymistycznej granicy 50 pkt znalazły się więc wszystkie kategorie nieruchomości oprócz wynajmu. Tam koniunktura wciąż jest bardzo dobra, co pokazują wartości indeksu: kawalerki 65,2 pkt, większe mieszkania 64,9 pkt, zakończono.

Ankietę portalu Nieruchomosci-online.pl i Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu wypełniło w czerwcu br. 675 agentów z całej Polski. Badanie obejmowało analizę cen, popytu i podaży w najważniejszych kategoriach nieruchomości: sprzedaż kawalerek, większych mieszkań, domów, działek, lokali biurowych/usługowych, a także najem kawalerek, większych mieszkań i lokali biurowych/usługowych.

Kredytowe podsumowanie półrocza. „Polacy zaczynają mieć problemy z płynnością”