{"vars":{{"pageTitle":"Ceny mieszkań wzrosły we wszystkich dużych miastach. Są jednak dwaj liderzy podwyżek","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["banki","ceny-mieszkan","czestochowa","krakow","kredyt-hipoteczny","mieszkania","najnowsze","stopy-procentowe","warszawa"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"27 września 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"09","pagePostDateDay":"27","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":726641}} }
300Gospodarka.pl

Ceny mieszkań wzrosły we wszystkich dużych miastach. Są jednak dwaj liderzy podwyżek

Przeciętna ofertowa cena za m2 mieszkania jest najwyższa w Warszawie i wynosi 17 554 zł. Ale rok do roku podskoczyła ona najbardziej w Krakowie, wynika z najnowszego raportu Expandera i Rentier.io.

W porównaniu z sierpniem 2023 r. w tym roku cena za m2 mieszkania w Warszawie poszła w górę o 21 proc. W Krakowie wzrost ten był większy, ale nieznacznie. Wyniósł 22 proc. W sierpniu w stolicy Małopolski przeciętna ofertowa cena za m2 plasowała się na poziomie 16 217 zł.

Powyżej 10 tys. za m2 trzeba było zapłacić jeszcze w Katowicach, Gdyni, Poznaniu, Lublinie, Wrocławiu, Szczecinie oraz Gdańsku.

Częstochowa z najniższą ceną

Najniższa przeciętna cena ofertowa za m2 mieszkania dotyczyła z kolei Częstochowy (619 zł). I to właśnie w Częstochowie, ale też w Toruniu, wzrost cen rok do roku był najniższy. W porównaniu z sierpniem 2023 r. podskoczyły one o 8 proc.

– Brak zmian stóp procentowych i niepewność związana z nowym programem dopłat do kredytów hipotecznych spowodowały, że popyt na mieszkania i ich ceny są stabilne. Oczywiście w poszczególnych miastach występują zarówno wzrosty, jak i spadki, ale są niewielkie i wzajemnie się równoważą – tłumaczą autorzy raportu.

Banki obniżają oprocentowanie stałe w ofertach

Oprócz stabilizacji cen jest też dobra informacja dla osób planujących zakup mieszkania z udziałem kredytu. Spada oprocentowanie stałe w ofertach banków.

– Średnia stawka dla wysokiego wkładu własnego (powyżej 20 proc.) spadła od czerwca z 7,72 do 7,16 proc., a więc aż o 0,57 punktu procentowego. To bardzo duża zmiana, biorąc pod uwagę, że w tym czasie stopy NBP nie uległy zmianie. W przypadku niskiego wkładu (10 proc.) średnia spadła z 8,1 do 7,53 proc. – podają Expander i Rentier.io.

Natomiast stawki oprocentowania zmiennego minimalnie wzrosły. Średnia dla wysokiego wkładu własnego wynosi 8,18 proc., a dla niskiego wkładu 8,41 proc.. Różnica między oprocentowaniem zmiennym a stałym wynosi więc już aż 1,45 punktu procentowego (przy wysokim wkładzie).

– To powoduje, że wybór oprocentowania zmiennego będzie opłacalny tylko, jeśli w najbliższych latach czekają nas bardzo mocne obniżki stóp procentowych – podsumowują eksperci.

Oprac. Dorota Mariańska

To też może Cię zainteresować: