{"vars":{{"pageTitle":"Ceny na stacjach są stabilne, chociaż i tak wyższe niż przed rokiem","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["ceny-benzyny","ceny-paliw","diesel","lpg","najnowsze"],"pagePostAuthor":"Emilia Siedlaczek","pagePostDate":"20 stycznia 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"01","pagePostDateDay":"20","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":465877}} }
300Gospodarka.pl

Ceny na stacjach stabilne, chociaż i tak wyższe niż rok temu

Mimo wzrostu cen hurtowych paliw, za sprawą spadku marży ceny na stacjach są stabilne. Wciąż jednak wyższe niż przed rokiem – wynika z komentarza rynkowego analityków BM Reflex.

Analiza średnich cen paliw potwierdza względnie stabilną sytuację na krajowym rynku detalicznym. Nie oznacza to jednak, że ceny paliw nie zmieniają się w ogóle – piszą analitycy BM Reflex.

Są stacje gdzie jest taniej

Są stacje, gdzie płacimy więcej niż przed tygodniem, ale i takie, gdzie jest taniej. O ile na rynku hurtowym ceny paliw drożeją niemal od początku roku, to brak podwyżek na stacjach jest efektem spadku marży detalicznej.

Obecnie średnie ceny na stacjach wynoszą odpowiednio: benzyny bezołowiowej 95 – 6,54 zł/l (bez zmian), bezołowiowej 98 – 7,26 zł/l (-4 gr/l), oleju napędowego 7,63 zł/l (bez zmian), autogazu 3,16 zł/l (+2 gr/l).

Jeśli ceny paliw na rynku hurtowym będą dalej wzrastać, to będzie rosło prawdopodobieństwo powrotu podwyżek cen na stacje.

Na stacjach płacimy więcej niż przed rokiem

Ceny paliw na stacjach wciąż pozostają wyższe niż przed rokiem. Najkorzystniej na tle wszystkich paliw wygląda porównanie ceny LPG, który jest o ok. 2 proc. droższy. Najgorzej prezentuje się cena diesla, który z kolei jest aż o 30 proc. droższy. Za benzyny Pb95 i 98 płacimy odpowiednio 13 i 20 proc. więcej niż rok temu.

W skali tygodnia ropa Brent drożeje o około 2 dolary za baryłkę. W piątek ceny marcowej serii kontraktów na ropę Brent utrzymują się w rejonie 86,70 dolarów za baryłkę.

Międzynarodowa Agencja Energii (IEA) prognozuje wzrost światowej konsumpcji ropy naftowej w tym roku o 1,9 mln baryłek na dzień do 101,7 mln na dzień. Z tego 0,84 mln baryłek na dzień wzrostu wygenerują same Chiny. Zdaniem IEA to właśnie Chiny i Rosja będą miały szczególnie duże znaczenie w tym roku dla światowego rynku ropy naftowej.

Czwartkowy tygodniowy raport EIA wykazał, że zapasy ropy wzrosły o 8,41 mln baryłek do najwyższego poziomu od 1,5 roku. Również zapasy benzyny wzrosły o 3,48 mln baryłek do najwyższego poziomu od 8,5 miesiąca. Spadły jedynie zapasy destylatów o 1,9 miliona baryłek.

Czytaj także: