{"vars":{{"pageTitle":"Ceny uprawnień do emisji CO2 idą w dół. Powodem obawy o recesję i reformę rynku","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["ceny-uprawnien-do-emisji","energetyka","eu-ets","handel-uprawnieniami-do-emisji","main","najnowsze","unia-europejska","uprawnienia-do-emisji-co2"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"26 września 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"09","pagePostDateDay":"26","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":360801}} }
300Gospodarka.pl

Ceny uprawnień do emisji CO2 idą w dół. Powodem obawy o recesję i reformę rynku

Ceny kontraktów na uprawnienia do emisji dwutlenku węgla spadły o ponad 8 proc. w ciągu tygodnia i są już o jedną czwartą niższe, niż jeszcze miesiąc temu. Powód to słabe dane z gospodarek i oczekiwanie na reformę rynku.

Przez większość ubiegłego tygodnia ceny kontraktów terminowych na grudzień 2022 r. były w przedziale 69-73 euro za tonę.

Cena zamknięcia w piątek wyniosła 66,94 euro/t, tj. o 6,33 euro mniej niż tydzień wcześniej.

W poniedziałek kontrakty kosztują już 65,15 euro za tonę CO2.

Dla porównania jeszcze miesiąc temu cena uprawnień do emisji CO2 przekraczała 90 euro za tonę.

Obawy o gospodarkę

Przestajemy widzieć zeszłotygodniowe wzrosty kontraktów, ponieważ polityka UE i ponure nastroje makroekonomiczne znów są na pierwszym planie – mówi analityczka Vertis Riham Wahba, cytowana przez serwis Montel.

Uważa ona, że w tym tygodniu należy się spodziewać znacznej zmienności tego rynku. Jednym z powodów jest oczekiwanie na nowe propozycje kryzysowe Komisji Europejskiej.

Zdaniem Marty Wroniszewskiej z Refinitiv, chodzi między innymi o niższy od oczekiwanego odczyt PMI.

To podsyciło obawy o początek recesji w Europie, co spowodowało spadek akcji i rozlało się na uprawnienia do emisji – wskazała.

Ruchy w każdym kierunku są możliwe na obecnym mało płynnym rynku, ale niedźwiedzie mają impet w tym tygodniu, a rajdy znajdują zainteresowanie sprzedawców – napisano natomiast w komentarzu Redshaw Advisors.

Co dalej z ETS?

Niedawno czeska prezydencja w Unii Europejskiej zaproponowała wystawienie na aukcję 4 miliardów uprawnień z Rezerwy Stabilności Rynkowej.

Dodatkowo nad rynkiem wisi „miecz Damoklesa” w postaci proponowanej reformy rynku.

Nie wiemy kiedy zostanie podjęta decyzja, kiedy zostanie wprowadzona w życie, nie wiemy na jak długo i nie wiemy czy UE będzie chciała uzyskać 10 mld euro, 20 mld euro czy 30 mld euro z rezerwy, aby sfinansować RePower EU – powiedział jeden z traderów, cytowany przez Montel.

Zapowiedzi reformy systemu handlu emisjami dwutlenku węgla (ETS) padły między innymi na spotkaniu ministrów energii Unii Europejskiej na początku września.


Czytaj także: