{"vars":{{"pageTitle":"Ceny w Europie zaczęły spadać. Inflacja w strefie euro ujemna po raz pierwszy od 4 lat","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["inflacja","makroekonomia"],"pagePostAuthor":"Daniel Rząsa","pagePostDate":"2 września 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"09","pagePostDateDay":"02","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":61212}} }
300Gospodarka.pl

Ceny w Europie zaczęły spadać. Inflacja w strefie euro ujemna po raz pierwszy od 4 lat

Inflacja HICP w strefie euro w sierpniu obniżyła się do -0,2 proc. w ujęciu rocznym i była ujemna po raz pierwszy od maja 2016. Dla porównania w Polsce poziom inflacji oscyluje wokół 3 proc. i jest wciąż wśród najwyższych w UE.

Miesiąc wcześniej inflacja HICP w krajach euro wyniosła 0,4 proc. rok do roku.

Inflacja bazowa, czyli po wyłączeniu cen żywności, energii, alkoholu i wyrobów tytoniowych, obniżyła się do 0,4 proc. z 1,2 proc. w lipcu i była najniższa w historii.

Jak podali analitycy PKO BP, w obliczu braku presji inflacyjnej, Europejski Bank Centralny może podjąć dodatkowe działania zmierzające do podniesienia oczekiwań inflacyjnych.

„Po zmianach w ramach polityki pieniężnej Fed ogłoszonych na konferencji w Jackson Hole, europejskie władze monetarne znalazły się pod presją ze strony rynku walutowego. Wczoraj kurs euro do dolara przekroczył 1,20 po raz pierwszy od maja 2018. Najbliższa okazja dla EBC do przekonania uczestników rynku o determinacji w dążeniu do osiągnięcia celu inflacyjnego będzie po posiedzeniu 10 września” – napisało PKO BP w analizie.

Eurostat, który opublikował nowe dane o inflacji w europie we wtorek, nie podał sierpniowych danych dla Polski. Według najnowszych dostępnych danych z lipca, inflacja HICP w Polsce wyniosła 3,7 proc. w ujęciu rocznym i był to drugi najwyższy wynik w Europie, ustępując tylko Węgrom.

Inflacja HICP to z języka angielskiego Harmonised Index of Consumer Prices, czyli zharmonizowany wskaźnik cen konsumpcyjnych, który obliczany jest na podstawie ujednoliconej metodologii przez kraje członkowskie Unii Europejskiej.

Według GUS, podstawę do opracowania HICP dla Polski stanowi: obserwacja zmian cen reprezentantów towarów i usług konsumpcyjnych, oraz system wag oparty na strukturze spożycia indywidualnego w sektorze gospodarstw domowych ze statystyki rachunków narodowych sprzed dwóch lat.

Dla porównania, jak podał w szybkim szacunku GUS we wtorek, inflacja CPI w sierpniu w Polsce wzrosły o 2,9 proc. w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku.

Inflacja w 2021 może mocno przyspieszyć – mówi były ważny dyrektor Ministerstwa Finansów