{"vars":{{"pageTitle":"Ceny złota idą na rekord. Kruszec zyskuje w czasach gospodarczej niepewności","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["cena-zlota","kruszce","najnowsze","surowce","zloto"],"pagePostAuthor":"Kamila Wajszczuk","pagePostDate":"12 maja 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"05","pagePostDateDay":"12","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":564347}} }
300Gospodarka.pl

Ceny złota idą na rekord. Kruszec zyskuje w czasach gospodarczej niepewności

Ceny złota sięgają powyżej 2000 dolarów za uncję i pozostaną wysokie w najbliższych miesiącach, uważają analitycy.

Na poziom cen wpływa polityka monetarna USA i niepewność na światowych rynkach.

Złagodzenie stanowiska przez Fed oraz spadki rentowności amerykańskich obligacji wsparły notowania kruszcu: 4 maja metal zdrożał do 2072,19 dolarów za uncję (USD/troz), w pobliże rekordu z sierpnia 2020 roku (zabrakło ok. 30 centów) – pisze w komentarzu rynkowym Tomasz Niewiński z Biura Strategii Rynkowych PKO BP.

Pod pewnymi względami złoto osiągnęło nowe historyczne szczyty, choć możemy mówić jedynie o połowicznym sukcesie. Nowe historyczne szczyty na poziomie 2078 dolarów za uncję wyznaczone były na dzień po decyzji Rezerwy Federalnej 4 maja, ale jedynie na kontraktach terminowych. Złoto notowane na rynku spot sięgnęło poziomów kilka dolarów niżej – wskazuje Michał Stajniak, zastępca dyrektora Działu Analiz XTB.

Złoto jest w ostatnich miesiącach popularne nie tylko wśród inwestorów. Kupują je też banki centralne. Zakup 15 ton złota przez Narodowy Bank Polski potwierdził też ostatnio prezes Adam Glapiński.


Czytaj też: Banki centralne wciąż kupują złoto. To zabezpieczenie przed recesją i skutkami inflacji


Co dalej z cenami złota?

Zdaniem Michała Stajniaka, złoto ma spore szanse na sięgnięcie nowych historycznych szczytów. Wskazuje na to wiele rynkowych niepewności i niemal brak szans na mocne globalne ożywienie przy obecnych fundamentach.

Warto zwrócić uwagę na inne metale szlachetne, które są dosyć odległe od historycznych szczytów i wydają się być mocno wyprzedane patrząc na inne klasy aktywów – pisze analityk XTB.

 

Jego zdaniem, jeśli inflacja zacznie ponownie rosnąć, może pojawić się nowa presja na podwyżki stóp procentowych. To z kolei może zmienić perspektywy dla złota. Z drugiej strony Fed dodatkowymi podwyżkami ryzykowałby większe ryzyko kompletnego załamania gospodarczego.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!


Z kolei Tomasz Niewiński przypomina, że według najnowszej kwartalnej ankiety rynkowej agencji Reutersa, analitycy spodziewają się w 2023 roku mediany ceny kruszcu na poziomie 1950 USD za uncję.

Zakończenie podwyżek stóp procentowych przez banki centralne oraz wzrost zainteresowania złotem jako zabezpieczeniem przed niepewnością gospodarczą mają wesprzeć rynek. Mediana prognoz średniej ceny kruszcu w 2024 roku wnosi równe 2000 USD/troz przy rozpiętości szacunków 1530-2300 USD/troz – pisze analityk PKO BP.

Polecamy też: