{"vars":{{"pageTitle":"Chcemy pracować z domu. Prawie połowa Polaków wolałaby zmienić pracę, niż liczbę dni w biurze","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["deloitte","najnowsze","praca","praca-z-domu","raport","rynek-pracy"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"4 listopada 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"11","pagePostDateDay":"04","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":391000}} }
300Gospodarka.pl

Chcemy pracować z domu. Prawie połowa Polaków wolałaby zmienić pracę, niż liczbę dni w biurze

Aż 46 proc. zatrudnionych deklaruje zamiar zmiany pracodawcy w przypadku zwiększenia liczby dni pracy w biurze. Tak wynika z najnowszego badania Deloitte. Prawie jedna trzecia zgodzi się też na niższe zarobki, jeśli tylko pozwoli to im decydować o liczbie dni pracy zdalnej w tygodniu.

Deloitte zbadał, jak wygląda regulacja kwestii pracy zdalnej i hybrydowej w polskich firmach. To dla pracowników istotny czynnik przesądzający o podejściu do pracy – wynika z badania.

Zdaniem Deloitte, świadczy o tym fakt, że prawie połowa (46 proc.) ankietowanych deklaruje, że decyzja o zwiększeniu liczby dni obowiązkowej obecności w biurze skłoniłaby ich do zmiany pracodawcy.

Jednocześnie ponad 30 proc. ankietowanych wyraziło gotowość zrezygnowania z części wynagrodzenia, aby uzyskać lub zachować możliwość pracy zdalnej w zadowalającym wymiarze dni.

Praca hybrydowa, zdalna czy w biurze

Deloitte zapytał respondentów, jaki model pracy – stacjonarna, zdalna czy hybrydowa – odpowiada im najbardziej. Z badania wynika, że najbardziej preferowanym modelem jest podział na 2 dni w biurze oraz 3 dni zdalnie. Takiej odpowiedzi udzieliło 24 proc. uczestników badania.

To, jaka forma jest lepsza, zależy jednak od typu pracy. 41 proc. ankietowanych oceniło formę zdalną jako bardziej efektywną przy pracy samodzielnej. Natomiast 39 proc. wskazało biuro jako lepsze miejsce dla współpracy w zespole. Badani uważają, że zaangażowanie współpracowników jest wtedy wyższe.


Polecamy też: Praca zdalna odchodzi w przeszłość. A szkoda, bo to też sposób na energetyczny kryzys


Upowszechnienie możliwości pracy spoza biura wymaga też wdrożenia odpowiednich zasad i regulacji – wskazuje Deloitte.

Zdecydowana większość (73 proc.) respondentów deklaruje, że w ich organizacjach wprowadzono takie zasady. Przeciwnej odpowiedzi udzielił co czwarty badany.

Najczęściej odpowiednie regulacje pojawiają się w firmach z branży technologicznej (87 proc.), a nieznacznie rzadziej w przedsiębiorstwach finansowo-ubezpieczeniowych (82 proc.) oraz oferujących usługi typu Shared Services (74 proc.).

– Polskie przedsiębiorstwa od kilku lat intensywnie eksperymentują, szukając najlepszych rozwiązań w zdalnym czy też hybrydowym modelu pracy. Nasze ogólnopolskie badanie stanu takich sposobów wykonywania obowiązków służbowych pokazuje, że nadal wiele organizacji pracujących w ten sposób nie zadbało o wprowadzenie jasnych reguł, co często przekłada się na niezadowolenie pracowników – komentuje wyniki badania John Guziak z Deloitte.


Polecamy też: