{"vars":{{"pageTitle":"Chcesz zrobić karierę? Oto, jaki wygląd sprzyja sukcesowi zawodowemu","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["kobiety","main","mezczyzni","najnowsze","nierownosci-placowe","raport","rynek-pracy","wyglad-fizyczny"],"pagePostAuthor":"Amelia Suchcicka","pagePostDate":"23 marca 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"23","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":694448}} }
300Gospodarka.pl

Chcesz zrobić karierę? Oto, jaki wygląd sprzyja sukcesowi zawodowemu

Najnowsze badania wykazały, że mężczyźni korzystają bardziej ze swojej urody w pracy niż kobiety. Nowe badania obalają stereotyp, że to kobiety wykorzystują swój wygląd, aby odnieść sukces w karierze. Jest wręcz odwrotnie – to właśnie mężczyźni czerpią większe korzyści z atrakcyjności fizycznej w miejscu pracy.

Niedawne badanie przeprowadzone na ponad 11 tys. Amerykanach przez okres ponad 20 lat wykazało, że przystojni mężczyźni mają większe szanse do zdobywania lepszych stanowisk i zarabiania więcej pieniędzy niż atrakcyjne kobiety.

Kariera tak, ale głównie dla atrakcyjnych mężczyzn

W 1993 roku dwaj socjologowie z Uniwersytetu w Oslo i Polskiej Akademii Nauk zbadali Amerykanów w wieku od 12 do 18 lat. Korzystali z danych z National Longitudinal Study of Adolescent Health (NLSAH).

Autorzy poprosili ochotników o ocenę atrakcyjności fizycznej uczestników na 4-stopniowej skali: Bardzo atrakcyjny, atrakcyjny, nieatrakcyjny i bardzo nieatrakcyjny. Do badania wzięto nastolatków, aby wyniki były bardziej autentyczne. Chodziło o to, że dorośli mają większe możliwości finansowe do poprawy swojego wyglądu fizycznego (np. poprzez operacje plastyczne).

Dwie dekady później, gdy wszyscy uczestnicy mają ponad 30 lat, badacze porównali wyniki oceny atrakcyjności 15-latków do ich obecnego statusu zawodowego. Jak się okazało, tymi, którzy najszybciej awansowali w karierze i zarabiali najwięcej byli mężczyźni, określani wcześniej jako „bardzo atrakcyjni”.

Nawet w przypadku potencjalnych przeszkód, takich jak pochodzenie z domu o niskich dochodach czy dorastanie w niebezpiecznej okolicy, przystojni mężczyźni nadal potrafili zrobić karierę. Z badania wynika więc, że atrakcyjność u mężczyzn odgrywa znaczącą rolę w ich sukcesie zawodowym – zarówno jeśli chodzi o otrzymanie podwyżki, awans czy dostęp do bardziej konkurencyjnych miejsc pracy.


Zobacz też: Zmiany klimatu szkodzą bardziej kobietom. Większość państw ignoruje te nierówności


Atrakcyjne kobiety miały nieznaczną przewagę w swoich karierach nad innymi kobietami uznawanymi za mniej atrakcyjne, ale to mężczyźni odnieśli największe korzyści ze swojego wyglądu fizycznego – wynika z badania.

Badacze dostrzegają jednak ograniczenia danych, w tym potencjalny wpływ późno dojrzewających lub inne niewymierzone czynniki na sukces zawodowy, podkreślając, że konieczne są dalsze badania w celu potwierdzenia ich wyników.

Z kolei atrakcyjność kobiet zwykle charakteryzują „słabe” cechy kobiece, takie jak bierność, zgoda, czułość i miłość, co nie wpływa korzystnie na ich kariery – wynika z badania Gugushvili i Bulczaka. Piękno może stanowić dla kobiet nawet przeszkodę w karierze. Inne badania pokazały, że atrakcyjne kobiety często są postrzegane jako mniej zdolne lub mniej wykwalifikowane. Natomiast przystojni mężczyźni nie spotkali się z podobnymi konsekwencjami ze względu na swój wygląd fizyczny.

Nie tylko atrakcyjność

Wiele cech, którymi ludzie opisują silnych, zdolnych liderów, jest typowo męskich. Często mężczyźni odnoszący sukces zawodowy są wysocy.

Badania pokazują, że na poziomie zawodowym wzrost wpływa zarówno na mężczyzn, jak i na kobiety, chociaż nieco inny sposób. Wzrost koreluje z wyższym dochodem: rekruterzy faworyzują wyższych kandydatów. W dodatku wzrost wpływa na szanse awansu.

Z badań wynika także, że wyższych mężczyzn i kobiety postrzegamy jako dobrych liderów. Wynika to z przekonania, że są oni bardziej dominujący, inteligentni i zdrowsi. Wysocy mężczyźni mają po prostu większe szanse na zdobycie stanowisk kierowniczych. Przez to, że często jest to podświadome działanie, jego eliminacja jest szczególnie trudna.


 

Polecamy też: To tu różnice w zatrudnieniu kobiet i mężczyzn są największe. Mapa nie zostawia wątpliwości


Według badań Vanderbilt University, kobiety z nadwagą częściej pracują na gorzej płatnych i bardziej wymagających fizycznie stanowiskach. W dodatku rzadziej otrzymują lepiej płatne prace, które wymagają interakcji ze społeczeństwem. Co za tym idzie zarabiają mniej pieniędzy w obu przypadkach w porównaniu do kobiet o średnim wzroście i wszystkich mężczyzn.

Badanie to pokazało, że kobiety o dużej wadze zarabiały o 9 tys. dolarów mniej niż ich odpowiedniczki o przeciętnej wadze. Z kolei kobiety z dużą nadwagą zarabiały o 19 tys. dolarów mniej.

Analizy przeprowadzone w Ameryce, Wielkiej Brytanii, Kanadzie i Danii także sugerują, że kobiety z nadwagą mają niższe wynagrodzenia. Kosztuje ją to średnio około 10 proc. jej dochodów – podaje The Economist.

W każdym kraju świata kobiety na rynku pracy mają gorzej

To, że nierówności pod względem płci są głęboko zakorzenione na rynku pracy wiadomo od dawna. Jednak globalna przepaść między płciami jest znacznie większa niż wcześniej sądzono – pokazuje to najnowszy raport Banku Światowego. Nierówności są znacznie większe przez to, że badanie uwzględniło wreszcie kwestie opieki nad dziećmi i bezpieczeństwa.

Żadne państwo na świecie nie zapewnia kobietom takich samych możliwości w miejscu pracy jak mężczyznom, wynika z nowego raportu, który wykazał, że globalna różnica płciowa jest znacznie większa niż dotychczas sądzono. Jej zniwelowanie może zwiększyć globalny produkt krajowy brutto o ponad 20 proc. – wskazuje raport.

Po raz pierwszy bank badał wpływ polityki opieki nad dziećmi i bezpieczeństwa na udział kobiet w rynku pracy w 190 krajach. Stwierdzono, że gdy uwzględniono te dwa czynniki, kobiety w przeciętnie korzystały z zaledwie 64 proc. prawnych zabezpieczeń, które mają mężczyźni. Rok wcześniej bez tych dwóch czynników prawa kobiet odpowiadały 77 proc. uprawnień mężczyzn.

Czytaj także: