{"vars":{{"pageTitle":"Chilijska megainwestycja KGHM już za 2 lata będzie w całości zasilana z OZE","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["biznes","energetyka","kghm","klimat","kopalnie-miedzi","miedz","oze","surowce"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"5 października 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"05","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":199178}} }
300Gospodarka.pl

Chilijska megainwestycja KGHM już za 2 lata będzie w całości zasilana z OZE

KGHM Polska Miedź zakłada, że za dwa lata zapotrzebowanie na energię elektryczną kopalni Sierra Gorda w Chile będzie w 100 proc. pokrywane z fotowoltaiki. Obecnie już 40 proc. energii pobieranej w tej kopalni pochodzi z energii słonecznej.

Chilijska megainwestycja powstała w Sierra Gorda, na pustyni Atacama.  W tym „najbardziej nasłonecznionym miejscu na świecie”, KGHM może „budować samowystarczalność energetyczną” – wskazał prezes spółki, Marcin Chludziński.

KGHM jest jednym z najważniejszych producentów miedzi i srebra na świecie.

Polsce potrzeba SMR

Polska potrzebuje alternatywnych źródeł energii, dodał prezes KGHM. Jego zdaniem, jednym z takich źródeł energii mogą być małe reaktory jądrowe typu SMR. KGHM będzie inwestował w tę technologię, o czym informowaliśmy w tym artykule.

Oprócz reaktorów SMR, firma pracuje także nad wykorzystaniem wodoru jako paliwa do pieców hutniczych i rozwija farmy fotowoltaiczne.

„Budujemy pewną hybrydę energetyczną, ale dzięki temu jesteśmy w stanie jeszcze lepiej konkurować na rynkach” – powiedział Marcin Chludziński o projektach firmy związanych z energetyką. Zgodnie ze strategią firmy do 2030 roku, połowę zapotrzebowania na energię grupa pokryje z własnych źródeł, w tym z OZE.

Przejście na inne źródła energii to bardzo ważna kwestia, jeśli chodzi o obniżania kosztów produkcji. Prezes Chludziński wskazał, że energia jest drugim, po kosztach pracy, największym kosztem w grupie kapitałowej KGHM. Od 2017 roku do 2020 roku koszty energii ponoszone przez grupę wzrosły o 600 mln złotych.


Podobał Ci się ten artykuł? Zapisz się na nasze unikalne newslettery:

Chcę otrzymywać:

Tygodnik Klimatyczny 300KLIMAT
Codzienny newsletter 300SEKUND