Platforma Alibaba ogłosiła wydanie najnowszej wersji swojego modelu językowego. Jak twierdzą przedstawiciele chińskiego giganta, Qwen 2.5 „wykazuje znaczące postępy w rozumieniu kodu i tekstu w porównaniu z poprzednią wersją”.
Jingren Zhou, dyrektor techniczny Alibaba Cloud, podkreślił, że firma zaobserwowała „wiele kreatywnych zastosowań modeli w różnych branżach”, w tym w elektronice konsumenckiej i grach.
– Z niecierpliwością oczekujemy współpracy z naszymi klientami i deweloperami w wykorzystaniu ogromnych możliwości rozwoju, jakie stwarzają najnowsze postępy w rozwoju generatywnej sztucznej inteligencji – powiedział Zhou.
Chińczycy nie chcą zostać w tyle
Najnowsza wersja modelu Alibaba Cloud, Tongyi Qianwen 2.5 (Qwen2.5), wykazuje „znaczące postępy w rozumieniu, zrozumieniu kodu i zrozumieniu tekstu w porównaniu z poprzednikiem Qwen2.0” – stwierdziło przedsiębiorstwo.
Duże modele językowe, takie jak właśnie Tongyi Qianwen, napędzają aplikacje sztucznej inteligencji, generując zbliżone do ludzkich odpowiedzi, na podstawie ogromnych ilości danych. Takie modele są kluczowe dla funkcjonalności chociażby właśnie Chatu GPT.
Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.
Według analizy platformy OpenCompass, najnowsza wersja modelu Qwen jest lepsza niż model GPT-4 od OpenAI pod względem języka i zdolności tworzenia, choć wypada gorzej w kategoriach takich jak wiedza, rozumowanie i matematyka.
Alibaba wydała swój model Tongyi Qianwen w kwietniu 2023 roku. Była to bezpośrednia reakcja na ogromne zainteresowanie Chatem GPT po jego premierze w listopadzie 2022 roku. Poprawiona i ulepszona wersja chińskiego odpowiednika modelu od OpenAI, została wydana w październiku z poprawkami w zakresie zrozumienia złożonych instrukcji, pisania tekstów, rozumowania i zapamiętywania.
Chińczycy wypuszczą roboty humanoidalne
Chińczycy chwalą się, że obecnie ponad 2,2 mln użytkowników miało dostęp do usług AI, opartych na Qwen, takich jak DingTalk, czyli chińskim odpowiedniku popularnego Slacka. Alibaba zapowiedziała również wprowadzenie kolejnych nowych modeli Qwen dla społeczności open-source oraz uaktualnienia Model Studio, swojej platformy generatywnej sztucznej inteligencji.
Rozwój AI przyspiesza także pracę nad robotami humanoidalnymi w Chinach. Takie urządzenia mogą znaleźć zastosowanie w pracy w fabrykach i różnych rodzajach pracy fizycznej.