{"vars":{{"pageTitle":"Chiny kupiły technologię Nvidia mimo zakazu USA. Jakie wynikają z tego zagrożenia?","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","przeglad-prasy"],"pageAttributes":["ai","chiny","najnowsze","sztuczna-inteligencja","usa"],"pagePostAuthor":"Amelia Suchcicka","pagePostDate":"23 kwietnia 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"23","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":705297}} }
300Gospodarka.pl

Chiny kupiły technologię Nvidia mimo zakazu USA. Jakie wynikają z tego zagrożenia?

Chiny zdołały pozyskać zaawansowane układy sztucznej inteligencji firmy Nvidia. Stało się tak pomimo zakazu wprowadzonego przez Stany Zjednoczone dotyczącego sprzedaży takiej technologii do Chin.

Chińskie uniwersytety i instytuty badawcze uzyskały zaawansowane układy Nvidia za pośrednictwem pośredników nawet po tym, jak Stany Zjednoczone poszerzyły embargo na takie technologie. Układy te zostały osadzone w produktach serwerowych firm takich jak Super Micro Computer Inc., Dell Technologies Inc. oraz Gigabyte Technology Co Ltd. Pozyskanie najbardziej zaawansowanych układów Nvidia, jak ujawniają dokumenty przetargowe, miało miejsce między 20 listopada a 28 lutego, po rozszerzeniu przez USA zasad licencjonowania eksportu układów – wynika z dochodzenia agencji Reuters.

Sprawa ta zwraca uwagę na skuteczność środków kontroli eksportu oraz ich konsekwencje dla rozwoju AI i bezpieczeństwa narodowego.


Zobacz też: TikTok kontra Stany Zjednoczone. Co dalej z chińską aplikacją w USA?


Jak ominięto zakaz sprzedaży technologii?

Podczas gdy USA zabrania Nvidia i jej partnerom bezpośredniej sprzedaży tych zaawansowanych układów do Chin, sprzedaż i zakup układów przez pośredników nie jest nielegalny w Chinach. Ta luka regulacyjna umożliwiła chińskim nabywcom dostęp do najnowocześniejszego sprzętu AI niezbędnego dla zastosowań wojskowych, takich jak proces modernizacji sił obronnych opartych o AI czy rozwój technologii, w tym hipersonicznych pocisków.

Transakcje ujawnione w raporcie Reutersa pokazują trwające wysiłki Chin w pozyskiwaniu niezbędnej infrastruktury AI pomimo międzynarodowych ograniczeń. Analitycy i eksperci branżowi zauważają, że te układy mogą znacząco przyczynić się do badania AI w Chinach, szczególnie w zakresie szkolenia modeli i przeprowadzania zaawansowanych symulacji.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!


Jednak pozyskanie tych układów rodzi obawy o potencjalne naruszenia kontroli eksportu USA i szersze implikacje dla globalnego zarządzania technologią. Udział mało znanych chińskich sprzedawców w pozyskiwaniu i odsprzedaży tych układów, w połączeniu z nieprzejrzystością łańcuchów dostaw, komplikuje wysiłki w śledzeniu i egzekwowaniu regulacji eksportowych w skuteczny sposób – podaje Reuters.

Nvidia oraz producenci serwerów wymienieni w raporcie oświadczyli, że przestrzegają obowiązujących praw i regulacji kontroli eksportu.

czytaj także: