{"vars":{{"pageTitle":"Chiny obawiają się amerykańskich sankcji. Chcą przenieść część produkcji chipów za granicę","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["chiny","chipy","najnowsze","reuters","sankcje-gospodarcze","stany-zjednoczone","sztuczna-inteligencja"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"18 grudnia 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"12","pagePostDateDay":"18","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":645144}} }
300Gospodarka.pl

Chiny obawiają się amerykańskich sankcji. Chcą przenieść część produkcji chipów za granicę

Chińscy producenci półprzewodników i chipów zwracają się w stronę Malezji. Tamtejsi pracownicy mają zająć się ich montażem. W ten sposób Chiny chcą się zabezpieczyć na wypadek, gdyby Stany Zjednoczone rozszerzyły sankcje na przemysł chipowy.

Informuje o tym agencja Reuters, powołując się na trzy zaznajomione ze sprawą osoby. Firmy z Chin zwracają się do malezyjskich przedsiębiorstw zajmujących się pakowaniem układów scalonych z prośbą o montaż układów znanych jako procesory graficzne (GPU).

Prośby obejmują jedynie montaż, który nie narusza żadnych amerykańskich ograniczeń, a nie produkcję płytek chipowych, powiedziały źródła. Dwa z nich dodały, że niektóre kontrakty już uzgodniono – podaje Reuters.

Stany Zjednoczone chcą ograniczyć dostęp Chin do zaawansowanych procesorów graficznych ze względu na obawy o przełom w rozwoju sztucznej inteligencji albo zasilanie superkomputerów i zastosowanie wojskowe. Dlatego nałożono sankcje na sprzedaż chipów i skomplikowany sprzęt do ich produkcji.

Według analityków w miarę wygasania sankcji i boomu na AI, który napędza popyt, mniejsze chińskie firmy zajmujące się projektowaniem półprzewodników mogą mieć trudności z zapewnieniem wystarczających usług związanych z montażem chipów w kraju.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter! Obserwuj nas też w Wiadomościach Google.


Jednocześnie niektóre firmy w Państwie Środka interesują się kompleksowymi usługami montażu chipów. Jak dodaje Reuters, zaawansowane techniki układania chipów mogą znacząco poprawić ich wydajność i stają się kluczową technologią w branży półprzewodników. Wiąże się to niekiedy z budową chipletów, w których ciasno upakowane chipy pracują razem jako jeden potężny mózg.

Chociaż nie podlega to amerykańskim ograniczeniom eksportowym, to obszar, który może wymagać zaawansowanej technologii, co do której firmy obawiają się, że pewnego dnia może zostać objęta ograniczeniami eksportu do Chin, dodały obie osoby – podaje agencja prasowa.

Malezja jest głównym węzłem w łańcuchu dostaw półprzewodników. Jest dobrze przygotowana na dalszy rozwój działalności, bo chińskie firmy dywersyfikują swoje potrzeby montażowe poza Chinami. Malezyjskie firmy zajmujące się pakowaniem chipów odnotowały wzrost działalności i zapytań ze strony chińskich klientów.

Czytaj także: