{"vars":{{"pageTitle":"Chiny wspierają rosyjskie banki. Ale nie za darmo: juan wypiera dolara i euro w handlu z Rosją","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","przeglad-prasy"],"pageAttributes":["banki","banki-europejskie","banki-rosyjskie","bankowosc","chiny","handel-z-rosja","najnowsze","rosja","rynek-rosyjski","sektor-bankowy","wspolpraca-chin-i-rosji","wspolpraca-gospodarcza"],"pagePostAuthor":"Filip Majewski","pagePostDate":"4 września 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"09","pagePostDateDay":"04","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":605647}} }
300Gospodarka.pl

Chiny wspierają rosyjskie banki. Ale nie za darmo: juan wypiera dolara i euro w handlu z Rosją

Chińczycy są chętni dalej wspierać rosyjskie banki po tym, jak zachodnie instytucje finansowe wycofywały się z działalności w Rosji w ciągu pierwszego roku od inwazji na Ukrainę, informuje Financial Times. Działania czterech największych banków w Chinach są częścią planu władz w Pekinie, który ma na celu promowanie juana jako alternatywy dla dolara i euro w transakcjach rynkowych.

Chińskie banki udzieliły znaczących pożyczek rosyjskim bankom i instytucjom kredytowym, co w oznacza, że juan powoli może zacząć zastępować dolara i euro. To stanowi wyraźny sygnał, że międzynarodowe sankcje nakładane na Rosję przynoszą oczekiwane efekty – powiedział Financial Times Andrii Onopriienko, wiceprezes ds. rozwoju w Kyiv School of Economics.

Najnowsze dane Kyiv School of Economics, udostępnione Financial Times pokazują, że największe chińskie banki, takie jak Industrial and Commercial Bank of China, Bank of China, China Construction Bank oraz Agricultural Bank of China, znacząco zwiększyły swoje aktywa w Rosji, przechodząc z poziomu 2,2 mld dolarów do 9,7 mld dolarów w okresie styczeń 2022 – marzec 2023. Z czego większość tego wzrostu przypadła na ICBC i Bank of China, które razem posiadały 8,8 mld dolarów aktywów w Rosji.

Chińskie banki zajęły miejsce zachodnich instytucji finansowych, które znalazły się pod ogromną presją polityczną, a międzynarodowe sankcje znacząco utrudniły prowadzenie tam działalności gospodarczej. Kreml w ostatnim czasie również wprowadził reformy znacznie utrudniające zagranicznym bankom sprzedaż swoich rosyjskich oddziałów.

Chiny i Rosja chcą wyprzeć euro i dolara

Wzrost handlu juanem oznacza coraz szerszy uśmiech Rosji w kierunku Chin. W 2022 roku wartość handlu między tymi krajami osiągnęła rekordowy poziom 185 mld dolarów.


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


Juan zyskuje też na znaczeniu pośrednio w wyniki sankcji, jakie Zachód nałożył na Rosję. Udział zagranicznych banków w rosyjskim sektorze bankowym zmniejszył się z 6,2 do 4,9 proc. Przed inwazją na Ukrainę, ponad 60 proc. transakcji z Rosją była dokonywana w dolarach i euro, podczas gdy juan stanowił mniej niż 1 proc. Zgodnie z danymi Rosyjskiego Banku Centralnego, juan chiński jest obecnie zaangażowany w 16 proc. tych transakcji.

Wzrost wpływu Chin na rosyjski sektor bankowy jest również częścią szerszego trendu, w którym Rosja stawia na juana zamiast na dolara lub euro jako walutę rezerwową.

Polecamy również: