{"vars":{{"pageTitle":"Chiny zakazują importu japońskich owoców morza. Problemem woda z Fukushimy","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["chiny","elektrownia-fukushima","japonia","najnowsze","owoce-morza","ryby","woda"],"pagePostAuthor":"Emilia Siedlaczek","pagePostDate":"5 września 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"09","pagePostDateDay":"05","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":605850}} }
300Gospodarka.pl

Chiny zakazują importu japońskich owoców morza. Problemem woda z Fukushimy

Chiny nałożyły zakaz importu na japońskie owoce morza po tym, jak do oceanu trafiła uzdatniona woda z reaktorów jądrowych w Fukushimie. Japonia poinformowała Światową Organizację Handlu (WTO), że ten zakaz jest „całkowicie nie do przyjęcia”.

W kontrargumencie do notyfikacji Chin do WTO z 31 sierpnia w sprawie środków mających na celu zawieszenie importu japońskich produktów wodnych, które rozpoczęły się w zeszłym miesiącu, Japonia oświadczyła, że wyjaśni swoje stanowisko w odpowiednich komitetach WTO. Wezwała również Chiny do natychmiastowego uchylenia działań – podaje agencja Reuters.

Niektórzy japońscy urzędnicy sygnalizowali, że kraj może złożyć skargę do WTO. Ambasador Stanów Zjednoczonych w Japonii stwierdził w zeszłym tygodniu, że USA będą ją wspierać.

Japonia wyjaśni bezpieczeństwo uwolnionej wody na forach dyplomatycznych, m.in. na szczycie ASEAN w Indonezji i szczycie G20 w Indiach w tym miesiącu. O tym poinformował główny sekretarz gabinetu Japonii Hirokazu Matsuno.

W poniedziałek japońskie ministerstwo spraw zagranicznych poinformowało, że Japonia zwróciła się do Chin o przeprowadzenie dyskusji na temat zakazu importu. Powołała się przy tym na postanowienia regionalnego kompleksowego partnerstwa gospodarczego (RCEP).


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami, subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


Japoński handel zagraniczny opiera się głównie o samochody. Produkty morskie stanowią mniej niż 1 proc. światowego handlu Japonii. Jednak to państwo wyeksportowało do Chin produkty morskie o wartości około 600 mln dolarów w 2022 roku. To czyni ją największym rynkiem dla japońskiego eksportu, a drugim jest Hongkong.

Dane z wtorku pokazały, że eksport produktów wodnych do Chin spadł w lipcu po raz pierwszy od 2,5 roku. Zmalał o 23 proc. w skali roku do 7,7 mld jenów (52,44 mln dolarów) – podaje Reuters.

Odkąd Japonia ujawniła plan wypuszczenia do oceanu uzdatnionej wody z elektrowni jądrowej Fukushima, towary eksportowane do Chin były poddawane szczegółowej kontroli. To spowolniło dostawy.

Skutki utraty popytu na owoce morza dotkną krajowy przemysł rybny. Na jego wsparcie Japonia wyda ponad 100 mld jenów (682 mln dolarów).

Czytaj także: