{"vars":{{"pageTitle":"Choroby serca. Kolejny powód, aby skrócić dziecku czas, jaki spędza przed ekranem","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["choroby","choroby-cywilizacyjne","dzieci","main","najnowsze","siedzacy-tryb-zycia","the-conversation"],"pagePostAuthor":"Marek Chądzyński","pagePostDate":"21 października 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"21","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":613384}} }
300Gospodarka.pl

Choroby serca. Kolejny powód, aby skrócić dziecku czas, jaki spędza przed ekranem

Wpływ długotrwałego korzystania z ekranów w dzieciństwie na zdrowie dzieci jest szeroko badany od kilku lat. Dowody wskazują, że zbyt długi czas spędzany przed ekranem jest szkodliwy zarówno dla rozwoju neurologicznego, jak i socjalizacji. Dzieje się tak, ponieważ powoduje on m.in. odłączenie nas od otoczenia – a to prowadzi do realnych uzależnień.

Ponadto korzystanie z ekranów może powodować zaburzenia uczenia się neurokognitywnego na wczesnych etapach kształtowania się osobowości w dzieciństwie. Przede wszystkim jednak nadmierny czas spędzany przed telewizorami, grami wideo, telefonami komórkowymi i tabletami w dzieciństwie i okresie dojrzewania prowadzi do siedzącego trybu życia. W rzeczywistości istnieje już udowodniony związek między nadużywaniem ekranów, a częstotliwością występowaia siedzącego trybu życia wśród dzieci.


Czytaj także: Badanie: Młodzi Polacy mniej skłonni do pomocy Ukraińcom. Ma to związek ze skrajną prawicą


Teraz do wszystkich tych powodów ograniczenia czasu spędzanego przez dzieci przed telewizorami, grami wideo i telefonami komórkowymi można dodać nowy wymiar. Według nowego badania, przeprowadzonego przez Andrew Agbaje z Uniwersytetu Wschodniej Finlandii w Kuopio, i przedstawionego na Kongresie Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego w 2023 r., dzieci „siedzące” są bardziej narażone na uszkodzenie serca we wczesnej dorosłości.

Innymi słowy, brak aktywności fizycznej w dzieciństwie może zwiększać ryzyko wystąpienia zawału serca i udaru mózgu w późniejszym życiu, nawet jeśli waga i ciśnienie krwi są w normie.

Nadmierny czas przed ekranem zwiększa masę serca

Badanie analizowało wpływ czasu spędzanego w bezruchu na serce, wykorzystując dane z badania „Children of the 90s”, przełomowego badania, unikalnego pod względem zakresu. Badanie to śledziło stan zdrowia i styl życia 14 500 dzieci urodzonych w 1990 i 1991 r. aż do ich dorosłości.

766 dzieci objętych badaniem (55 proc. dziewczynek i 45 proc. chłopców) w wieku 11 lat poproszono o noszenie przez siedem dni inteligentnego zegarka, który monitorował ich aktywność. W wieku 15 lat zostali poproszeni o powtórzenie tego samego, a następnie ponownie w wieku 24 lat. Równolegle przeprowadzono analizę echokardiograficzną lewej komory serca każdego badanego w wieku 17 i 24 lat, którą następnie skorygowano ze względu na wzrost, płeć, ciśnienie krwi, tkankę tłuszczową, palenie tytoniu, aktywność fizyczną i status społeczno-ekonomiczny.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter! Obserwuj nas też w Wiadomościach Google.


Wyniki wskazały, że w wieku 11 lat osoby badane spędzały czas siedząc średnio przez 362 minuty dziennie. W okresie dojrzewania (w wieku 15 lat) czas ten wzrósł do 474 minut dziennie, a następnie do 531 minut dziennie w wieku dorosłym (w wieku 24 lat). Czas spędzany w bezruchu zwiększył się średnio o 2,8 godziny dziennie w ciągu 13 lat trwania badania. Dużą część tego czasu zajmowało korzystanie z ekranów.

Co najważniejsze, echokardiografia wykazała zwiększenie masy serca u młodych ludzi, które było bezpośrednio skorelowane z czasem spędzanym w bezruchu. Po osiągnięciu dorosłości zwiększało to prawdopodobieństwo wystąpienia zawału serca i udaru mózgu. Ta bezpośrednia relacja między kumulatywnym czasem spędzanym w bezruchu, a uszkodzeniem serca była niezależna od masy ciała i ciśnienia krwi.

Powiedz mi, ile ćwiczyłeś jako dziecko…

Obecnie powszechnie wiadomo, że siedzący tryb życia zwiększa ryzyko wystąpienia chorób metabolicznych (takich jak otyłość i cukrzyca typu 2), chorób neurodegeneracyjnych i chorób układu krążenia u dorosłych.

Nowe badanie wykazuje, że siedzący tryb życia we wczesnym wieku – zwłaszcza nieograniczony czas spędzany przed ekranami – może prowadzić do wcześniejszego wystąpienia chorób układu krążenia w wieku dorosłym. Dlatego niezwykle ważne jest, aby rodzice zachęcali dzieci i młodzież do większej aktywności fizycznej i ograniczania czasu spędzanego przed telewizorem, w mediach społecznościowych i grami wideo.

Lista znanych, konwencjonalnych czynników ryzyka chorób układu krążenia (palenie tytoniu, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze itp.) powinna zostać zrewidowana i zaktualizowana w wyniku badania o czas spędzony na siedząco w dzieciństwie.

Wszyscy, od najmłodszych lat, powinniśmy kierować się słowami Martina Luthera Kinga, który powiedział: „Jeśli nie możesz latać, to biegnij. Jeśli nie możesz biegać, to idź. Jeśli nie możesz iść, to czołgaj się, ale nieważne, co robisz, musisz się poruszać”.

Tekst został opublikowany w The Conversation i zamieszczony tutaj na podstawie otwartej licencji (Creative Commons license). Przeczytaj oryginalny artykuł.

Czytaj więcej tekstów z The Conversation: