{"vars":{{"pageTitle":"Ciąg dalszy dyskusji o reformie traktatów w UE. Parlament przyjął projekt zmian","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["najnowsze","parlament-europejski","reforma-ue","traktaty","unia-europejska"],"pagePostAuthor":"Kamila Wajszczuk","pagePostDate":"22 listopada 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"11","pagePostDateDay":"22","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":630921}} }
300Gospodarka.pl

Ciąg dalszy dyskusji o reformie traktatów w UE. Parlament przyjął projekt zmian

Parlament Europejski przegłosował wniosek o zmianę traktatów i reformę instytucjonalną Unii, przy zwiększeniu roli Parlamentu Europejskiego i osłabieniu roli Rady, ograniczeniu prawa veta oraz przekazaniu części kompetencji przysługujących obecnie na poziomie państw narodowych na poziom UE.

Projekt zmian poparło 291 europosłów, przeciw było 274, od głosu wstrzymało się 44.

Projekt zmian zakłada zwiększenie roli Parlamentu i wybór przewodniczącego Komisji Europejskiej przez Parlament oraz ustanowienie wyłącznych kompetencji Unii w zakresie środowiska, a także zwiększenie tych kompetencji w zakresie spraw zagranicznych, obronnych, energii, infrastruktury transgranicznej oraz wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości.


Zobacz też: Polska straci suwerenność? Tłumaczymy na czym ma polegać reforma traktatów UE [EXPLAINER]


Planowane jest też wprowadzenie ogólnounijnego mechanizmu referendalnego.

Zmiany w organach UE

Celem jest wprowadzenie dwuizbowego systemu, który wzmocniłby rolę obecnego Parlamentu i zmienił mechanizmy głosowania w Radzie, zwiększenie liczby decyzji podejmowanych w drodze głosowania większością kwalifikowaną (QMV) i w drodze zwykłej procedury ustawodawczej (OLP).

Zgodnie z propozycją Parlament uzyskałby pełnoprawne prawo inicjatywy ustawodawczej i stałby się współprawodawcą długoterminowego budżetu UE.

Europosłowie wzywają także do odwrócenia obecnych ról Rady i Parlamentu w wyborze przewodniczącego Komisji Europejskiej (która zostałaby przemianowany na „Europejski Organ Wykonawczy”), w wyniku czego Parlament w przyszłości mianowałby przewodniczącego Komisji, a Rada Europejska zatwierdzałaby go.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!


Celem jest także umożliwienie przewodniczącemu Komisji wyboru jej członków w oparciu o preferencje polityczne, przy jednoczesnym zapewnieniu równowagi geograficznej i demograficznej.

W projekcie wezwano do wprowadzenia mechanizmu ogólnounijnych referendów w sprawach istotnych dla działań i polityk Unii (w tym zatwierdzania propozycji reformy Traktatu) oraz do wzmocnienia istniejących mechanizmów partycypacyjnych.

Zmiany w kompetencjach

Eurodeputowani chcą ustanowienia wyłącznych kompetencji Unii w zakresie środowiska i różnorodności biologicznej oraz kompetencji dzielonych w kwestiach zdrowia publicznego, ochrony ludności, przemysłu i edukacji. Proponują rozwój kompetencji dzielonych Unii w obszarach energii, spraw zagranicznych, bezpieczeństwa zewnętrznego i obrony, polityki granic zewnętrznych w przestrzeni wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości oraz infrastruktury transgranicznej.

Projekt raportu zawiera także propozycje dotyczące:

Teraz propozycje PE mają zostać przekazane Radzie, która – według informacji prezydencji hiszpańskiej – ma się zająć wnioskami na posiedzeniu w I poł. grudnia br.

Polecamy także: