{"vars":{{"pageTitle":"Cięcia etatów ruszyły natychmiast z blokadą gospodarki. Ekonomiści: tej skali spadki były ostatnio w 2009","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["dane","gus","makroekonomia","polska","pracownicy","srednie-wynagrodzenie","zatrudnienie"],"pagePostAuthor":"Hubert Bigdowski","pagePostDate":"20 kwietnia 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"20","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":50405}} }
300Gospodarka.pl

Cięcia etatów ruszyły natychmiast z blokadą gospodarki. Ekonomiści: tej skali spadki były ostatnio w 2009

Marcowe dane o zatrudnieniu pokazują, że cięcia etatów ruszyły niemal od razu z blokadą gospodarki – uważają ekonomiści. Wzrost wynagrodzeń jest natomiast efektem m.in. wypłaconych nagród oraz premii.

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w marcu wzrosło o 6,3 proc. w ujęciu rok do roku, a zatrudnienie wzrosło o 0,3 proc. – poinformował Główny Urząd Statystyczny.

W ujęciu miesięcznym natomiast zatrudnienie spadło w marcu o 34 tys. i było największym marcowym spadkiem od 2009 roku.

Wzrost wynagrodzeń okazał się zbieżny z oczekiwaniami rynkowymi, natomiast przyrost zatrudnienia wyhamował mocniej niż zakładały prognozy.

Ekonomiści Banku Pekao wskazują, że firmy rozpoczęły ograniczanie zatrudnienia wraz z początkiem lockdownu.

Z kolei w opinii ekonomistów ING, firmy jeszcze nie zaczęły zwalniać, a jedynie zawiesiły rekrutowanie nowych pracowników i nie przedłużały umów terminowych.

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w ujęciu kwotowym wyniosło 5 489,21 zł.

GUS poinformował, że odnotowany w marcu bieżącego roku wzrost przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto spowodowany był m.in. wypłaconymi nagrodami kwartalnymi oraz premiami uznaniowymi.

>>> Czytaj także: Inflacja w Polsce zgodna z przewidywaniami. Żywność drożeje o prawie 9%