{"vars":{{"pageTitle":"Szykują się zmiany w CIT. Projekt ustawy już gotowy","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","przeglad-prasy"],"pageAttributes":["artur-sobon","globalny-podatek","main","ministerstwo-finansow","podatek-cit","podatki","polityka","polski-lad"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"20 czerwca 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"20","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":315826}} }
300Gospodarka.pl

Szykują się zmiany w CIT. Projekt ustawy już gotowy

Zmiany w podatku CIT od przyszłego roku zapowiedział wiceminister finansów Artur Soboń. W udzielonym wywiadzie wskazał, że resort przygotował już projekt ustawy, która ma zmienić sposób obliczania podstawy opodatkowania.

Wiceszef Ministerstwa Finansów podał w wywiadzie z „Dziennikiem Gazetą Prawną”, że jego resort pracuje nad zmianami w podatku dochodowym od działalności gospodarczej.

Będzie inna podstawa opodatkowania, bardziej zrozumiała dla przedsiębiorców oraz inny sposób wyliczania wskaźnika rentowności uwzględniający specyfikę różnych kosztów – podał w rozmowie z dziennikiem.

Zapytany o szczegóły rozwiązania, wskazał:

Chodzi np. o uwzględnienie przy wyliczaniu rentowności rosnących kosztów energii, wynagrodzeń, uwzględnienie specyfiki faktoringu, leasingu czy też podmiotów nabywających towary objęte akcyzą, która rzutuje na poziom osiąganych marż.

Projekt ustawy w tej sprawie jest już gotowy. Ma być zaprezentowany w tym miesiącu; obecnie resort czeka na wpisanie go do wykazu prac Rady Ministrów – powiedział Soboń dziennikarzom „DGP”.

Mechanizm miałby obowiazywać od 2023 roku i zastąpić tzw. minimalny podatek CIT, wprowadzony Polskim Ładem. Resort miał uznać, że obecny rok nie jest dobrym momentem na wprowadzanie tak znaczących zmian do systemu podatkowego.

– Uznaliśmy, że to nie jest dobry czas na jakieś zupełnie nowe rozwiązania (…), np. w przypadku podatku od firm – tzw. minimalny CIT wprowadzony przez przepisy Polskiego Ładu. Chodzi o sytuację, w której ktoś prowadzi spółki w taki sposób, by nie wykazywać rentowności. Moim zdaniem rok 2022 – naznaczony szokami popandemicznymi, energetycznymi czy wojennymi – nie jest właściwym czasem do tego, by sprawdzać, czy tak faktycznie jest, czy nie – mówi wiceszef resortu.

W związku z tym, ministerstwo chce zawieszenia tego rozwiązania na rok. A od 2023 roku ma je zastąpić nowy mechanizm.