{"vars":{{"pageTitle":"Citi Handlowy o możliwej sprzedaży obligacji NBP. „Problem w finansowaniu budżetu”","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["budzet","finanse","makroekonomia","najnowsze","narodowy-bank-polski","nbp","obligacje","obligacje-covidowe"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"22 stycznia 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"01","pagePostDateDay":"22","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":663438}} }
300Gospodarka.pl

Citi Handlowy o możliwej sprzedaży obligacji NBP. „Problem w finansowaniu budżetu”

Sprzedaż obligacji przez Narodowy Bank Polski wywarłaby presję na wzrost rentowności skarbowych papierów wartościowych. Mogłoby to stać się źródłem problemów w finansowaniu budżetu, uważają analitycy Citi Handlowego.

W ubiegłym tygodniu członek Rady Polityki Pieniężnej Ireneusz Dąbrowski powiedział, że NBP może rozważyć sprzedaż części obligacji covidowych na rynku. Rzecznik banku centralnego zaprzeczył, jakoby zarząd instytucji rozważał szybszą sprzedaż obligacji ze swojego portfela. Jednak temat sprzedaży obligacji stał się tematem dyskusji.

Sprzedaż obligacji przez NBP mogłaby rodzić problem dla rządu w finansowaniu budżetu. Potrzeby pożyczkowe na ten rok stanowią ok. 12,4 proc. PKB i wzrosły istotnie z 8,6 proc. w roku 2023 – wskazują ekonomiści w tygodniku CitiWeekly.

Portfel obligacji NBP stanowi równowartość około 3,7 proc. PKB. Zdaniem analityków, sprzedaż obligacji przez bank centralny wywierałaby presję na wzrost rentowności papierów skarbowych.

Większość obligacji w posiadaniu NBP zapada w przeciągu 5 lat, dlatego efekt mógłby być odczuwalny na krótkim końcu oraz środku krzywej dochodowości – dodają.

Ryzyko osłabienia złotego

Zwykle zacieśnienie polityki pieniężnej sprzyja notowaniom krajowej waluty. W ocenie ekonomistów, w obecnych warunkach doprowadziłoby w krótkim terminie do presji na osłabienie złotego.

Sprzedaż obligacji przez NBP nie wydaje się spójna z obecnymi uwarunkowaniami makroekonomicznymi i mogłaby być interpretowana przez rynki finansowe jako wynik napięć politycznych. W takim otoczeniu zacieśnianie ilościowe mogłoby prowadzić do zwiększenia premii za ryzyko przypisywane polskiej walucie – czytamy dalej.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!


Jak dotąd przedstawiciele NBP komunikowali jedynie, że bank centralny nie reinwestuje przychodów z zapadających obligacji. Bank Centralny ma około 73,2 mld złotych w obligacjach rządowych (8,6 proc. wyemitowanych obligacji hurtowych) oraz 61,9 mld złotych w papierach z gwarancjami skarbu państwa.

Oprac. Kamila Wajszczuk

Polecamy także: