{"vars":{{"pageTitle":"Citi Handlowy: Obecny poziom stóp procentowych utrzyma się cały rok. Na obniżki nie ma szans","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["citi-handlowy","inflacja","makroekonomia","stopy-procentowe"],"pagePostAuthor":"Amelia Suchcicka","pagePostDate":"3 kwietnia 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"03","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":531936}} }
300Gospodarka.pl

Citi Handlowy: Obecny poziom stóp procentowych utrzyma się cały rok. Na obniżki nie ma szans

Stopy procentowe pozostaną stabilne w 2023 roku, a pierwsze obniżki stopniowe nastąpią najwcześniej w 2024 roku, oceniają analitycy Banku Citi Handlowego.

Według analityków banku możliwość kolejnych podwyżek stóp procentowych nie jest w pełni wykluczona, w warunkach uporczywie wysokiego poziomu inflacji bazowej.

– Biorąc jednak pod uwagę serię danych inflacyjnych z ostatnich miesięcy, naszym zdaniem uzasadnione jest pytanie czy w ogóle istnieje przestrzeń do obniżek stóp w Polsce. Jeszcze istotniejszym pytaniem jest to, czy kolejnym ruchem Rady Polityki Pieniężnej rzeczywiście powinno być cięcie stóp, czy też może kolejna podwyżka. Nasza własna prognoza zakłada stabilne stopy procentowe w 2023 roku oraz stopniowe obniżki w 2024 r. – czytamy w raporcie „CitiWeekly”.


czytaj także: Inflacja wpycha w biedę. Zasięg ubóstwa w Polsce mógł się zwiększyć nawet o połowę


Co dalej z inflacją?

Zdaniem ekonomistów, jeśli kolejne odczyty inflacyjne począwszy od kwietnia „nie przyniosą przełomu”, powróci dyskusja o ponownych podwyżkach stóp procentowych.

– Oczekiwania cięć w przyszłym roku oparte są jednak na scenariuszu hamowania presji cenowej, a więc na scenariuszu, który nawet nie zaczął się realizować. Jeżeli kolejne dane inflacyjne nie przyniosą w tym zakresie przełomu, dyskusja o ponownych podwyżkach może stać się jak najbardziej uzasadniona – czytamy dalej.

Ekonomiści wskazują, że oczekiwania rynku zmalały co do skali cięcia stóp procentowych w tym roku z 75pb do 50 pb.

– Krzywa FRA, odzwierciedlająca oczekiwania rynkowe, sugeruje spadek stóp procentowych do końca 2023 roku o około 50 pb (przed publikacją marcowej inflacji było to 75 pb) – czytamy w tygodniku.

Poczekamy, zobaczymy

Ekonomiści Citi Handlowego oczekują, że Rada Polityki Pieniężnej na najbliższym posiedzeniu 5 kwietnia utrzyma podejście „wait-and-see” i pozostawi stopy procentowe na poziomie 6,75 proc.

– Nie spodziewamy się też znaczących zmian w komunikacji prezesa NBP – dodano.

RPP utrzymała w marcu stopę referencyjną na poziomie 6,75 proc. Wcześniej podwyższała stopy procentowe od października 2021 r. (z poziomu 0,1 proc.) do września 2022 r.

Według Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) inflacja konsumencka wyniosła 16,2 proc. w ujęciu rocznym w marcu 2023 r., według wstępnych danych. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 1,1 proc. w marcu. Konsensus rynkowy wyniósł 15,9 proc. r/r i 1 proc. m/m.

Czytaj także: