{"vars":{{"pageTitle":"Co czwarte małe dziecko zagrożone skutkami ubogiej diety. Nowy raport UNICEF","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["ceny-zywnosci","dzieci","konflikty-zbrojne","main","najnowsze","pandemia-covid","wojna","zmiany-klimatu"],"pagePostAuthor":"Amelia Suchcicka","pagePostDate":"7 czerwca 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"07","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":713221}} }
300Gospodarka.pl

Co czwarte małe dziecko zagrożone skutkami ubogiej diety. Nowy raport UNICEF

Co czwarte małe dziecko na świecie ma tak ograniczoną dietę, że prawdopodobnie wpłynie to negatywnie na ich wzrost, rozwój mózgu i szanse na przeżycie, wynika z nowego raportu UNICEF-u.

Duża liczba dzieci, których uboga dieta zagraża ich zdrowiu i życiu mieszka na obszarach wyznaczonych przez ONZ jako „ogniska głodu”.  Do tych lokalizacji należy m.in. Palestyna, Haiti i Mali. Tam przewidywane jest zmniejszenie dostępu do żywności w nadchodzących miesiącach.

Raport UNICEF, agencji ONZ zajmującej się dziećmi, oceniający diety dzieci poniżej piątego roku życia, wykazał, że około 181 milionów dzieci z prawie 100 krajów spożywa codziennie, co najwyżej, dwie grupy żywności: zazwyczaj mleko z pokarmem skrobiowym, takim jak ryż, kukurydza lub pszenica. Taki rodzaj diety raport określa poważnym ubóstwem żywnościowym i przestrzega, że może mieć on nieodwracalny wpływ na zdrowie i życie. Dzieci, które jedzą codziennie, wyłącznie np. ryż z mlekiem są narażone na zaawansowane formy niedożywienia.


Zobacz też: UNICEF: Alarmujący wzrost ubóstwa dzieci w Europie. Polska również ma ten problem


Wojny i zmiany klimatu wzmagają problem niedożywienia

Globalny postęp w kierunku poprawy żywienia dzieci został określony przez autorów raportu, jako powolny. Jednak w niektórych regionach nastąpiła znaczna poprawa sytuacji. Np. w zachodniej i centralnej Afryce poważne ubóstwo żywnościowe dzieci spadło z 42 proc. do 32 proc. w ciągu ostatniej dekady.

Niemniej jednak konflikty i skutki zmian klimatu nasilały problem w poszczególnych regionach i delikatnych środowiskach. Np. w Somalii, gdzie miały miejsce liczne susze, a później powodzie, ponad 80 proc. opiekunów potwierdziło, że ich dziecko nie miało wystarczającego dostępu do jedzenia.

Mali, Strefa Gazy, Sudan Południowy, Sudan i Haiti były obszarami najbardziej zagrożonymi pod względem pogorszenia się warunków. Prognozy pokazują, że w tych regionach zjawisko głodu pogorszy się jeszcze przed październikiem tego roku.

Ponadto, kraje o wysokim wskaźniku niedożywienia dzieci to Czad, wschodnie prowincje Demokratycznej Republiki Konga, Mjanma, Syria, Jemen, Republika Środkowoafrykańska, Liban, Mozambik, Nigeria, Sierra Leone, Zambia, Burkina Faso, Etiopia, Malawi, Somalia i Zimbabwe.


Polecamy: Alarm UNICEF-u. Na świecie lawinowo przybywa głodujących kobiet


Nie tylko ubóstwo wpływa na złą dietę dzieci

Raport wskazuje, że przede wszystkim skutki pandemii Covid-19, konflikty i kryzys klimatyczny przyczyniły się do wysokich cen żywności, a te do niedożywienia dzieci. Jednak ubóstwo nie jest wyłącznym czynnikiem wpływającym na jakość diety małych ludzi.

Niektóre dzieci z zamożniejszych gospodarstw domowych również cierpią na poważne zakłócenia żywnościowe, które wynikają z konsumpcji niezdrowych i niepełnowartościowych produktów.

Dane pokazują, że mniej niż 10 proc. dzieci w poważnym ubóstwie żywnościowym otrzymuje owoce i warzywa, a mięso, drób i ryby mniej niż 5 proc. Natomiast jedzenie typu fast foody i słodkie napoje stają się coraz częściej stałym elementem ich diety.

Czytaj także: