{"vars":{{"pageTitle":"Co Europejczycy myślą o polityce klimatycznej UE? Wyniki badania mogą zaskoczyć","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["300klimat","cele-klimatyczne","francja","klimat","najnowsze","niemcy","polityka-klimatyczna","unia-europejska","wybory-do-parlamentu-europejskiego"],"pagePostAuthor":"Amelia Suchcicka","pagePostDate":"29 marca 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"29","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":698095}} }
300Gospodarka.pl

Co Europejczycy myślą o polityce klimatycznej UE? Wyniki badania mogą zaskoczyć

Czy Polacy, Niemcy i Francuzi mają dość ambitnych celów klimatycznych Unii Europejskiej? Nie ma mowy o odwrocie od zielonej polityki – pokazuje najnowsze badanie naukowców z Wielkiej Brytanii i Niemiec.

Nadchodzące wybory europejskie mogą stanowić punkt zwrotny w debacie dotyczącej polityki klimatycznej. Czy wyborcy odwrócą się od polityków, którzy chcieliby zredukować ambitne cele klimatyczne lub może zignorują działania na rzecz środowiska? Na te kwestie odpowiada nowe badanie, przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego, Uniwersytetu Humboldtów w Berlinie i Szkoły Hertie w Berlinie.


Czytaj także: Ryzyko klimatyczne gwałtownie wzrasta, a Europa nie jest na to gotowa. Najnowszy raport


W badaniu ankietowano 15 tys. osób z Niemiec, Francji i Polski w celu zrozumienia ich opinii na temat obecnej polityki klimatycznej. Respondenci byli pytani, czy uważają, że środki unijne idą za daleko, czy też niewystarczająco daleko w kwestiach klimatycznych. Ankietowani dali też ocenę 40 konkretnym rozwiązaniom klimatycznym, aby ustalić, które z nich są najbardziej i najmniej lubiane. Autorzy raportu podkreślają, że wyniki obalają teorie o „szerokim odwrocie od zielonej polityki” przed tegorocznymi wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Większość ludzi chce polityki klimatycznej

Debata na temat polityki klimatycznej w ostatnich miesiącach skłoniła do spekulacji, że ludzie w całej Europie są zmęczeni regulacjami klimatycznymi. Jednak większość respondentów nadal pragnie bardziej ambitnej polityki klimatycznej i popierałaby konkretne środki, mające na celu redukcję emisji. Zapytani, czy obecne polityki klimatyczne idą za daleko, czy też niewystarczająco daleko, większość – 57 proc. we Francji, 53 proc. w Niemczech i 51 proc. w Polsce – popierała dalsze działania.

Wsparcie większości dla bardziej ambitnej polityki klimatycznej wynika głównie z obaw respondentów dotyczących wpływu zmian klimatycznych na ich życie. Większość, bo 60 proc. osób w Polsce i Niemczech stwierdziło, że już teraz odczuwa negatywne skutki zmian klimatycznych lub spodziewa się ich w ciągu najbliższych pięciu do dziesięciu lat.

Wpływ niedawnych susz i niedoborów wody pitnej podnosi ten odsetek we Francji do 80 proc.

Ankietowanych sprzeciwiających się ambitnym działaniom klimatycznym jest znacznie mniej. Około 30 proc. w Niemczech i Polsce oraz nieco mniej, 23 proc. we Francji. Według autorów badania liczba osób sprzeciwiających się wydaje się nie zmieniać w porównaniu z podobnymi badaniami z lat 2021 i 2022.

Najbardziej i najmniej lubiane działania klimatyczne

Rozwiązania klimatyczne cieszące się dużym poparciem to inwestycje w zieloną infrastrukturę, taką jak sieci energetyczne i transport publiczny. Wyborcy generalnie popierają również strategie takie jak dotacje, które pomagają branżom o dużej intensywności energetycznej w dekarbonizacji lub produkcji technologii czystej energii, takich jak turbiny wiatrowe i panele słoneczne.


Interesuje cię energetyka i ochrona klimatu? Zapisz się na 300Klimat, nasz cotygodniowy newsletter


Badanie wykazało również poparcie dla zakazów prywatnych odrzutowców i ograniczeń w krótkich lotach. Jednak pod tym względem wyłamali się wyborcy w Polsce. Ogólnie rzecz biorąc, polityki i regulacje, które nie miały bezpośredniego wpływu na codzienne życie ludzi, były popularne wśród ankietowanych. Wynika to z tego, że środki nakładałyby presję na władze publiczne i duże przedsiębiorstwa, a nie na konsumentów.

We wszystkich trzech krajach zakaz samochodów z silnikami spalinowymi był na końcu listy preferencji wyborców. Ograniczenia regulacyjne dotyczące ogrzewania gazem i olejem były szczególnie niepopularne w Niemczech i Polsce.

Wyborcy byli również sceptyczni co do opodatkowania emisji. Pomysł na nałożenie ceny za emisje w przypadku mieszkań i transportu publicznego był szczególnie niepopularny.

Czytaj także: