Aktualnego pracodawcę o podwyżkę poprosi 30 proc., prawie tyle samo co w poprzedniej edycji badania i o 7 pkt proc. mniej niż w październiku 2022 roku, wynika z „Barometru Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service. Częściej o podwyżkę zgłoszą się mężczyźni niż kobiety.
– Największy odsetek pracowników poprosi aktualnego pracodawcę o podwyżkę – wskazuje tak 30 proc. osób, to niemal tyle samo co w poprzedniej edycji badania, ale już o 7 pkt proc. mniej niż w październiku 2022 roku. Częściej do pracodawcy o podwyżkę zgłoszą się mężczyźni – 34 proc. vs. 26 proc. kobiet – czytamy w materiale.
Plan zmiany pracy na lepiej płatną ma 19 proc. zatrudnionych, podano także.
– Im młodszy pracownik, tym większe prawdopodobieństwo, że właśnie taką strategię wybierze. Zmianę miejsca pracy planuje co trzeci 18-24-latek, co czwarty 25-34-latek, ale już zaledwie 17 proc. 45-54-latków i 9 proc. osób powyżej 55 roku życia. Za pracą dorywczą rozejrzy się 12 proc. pracowników, o 5 pkt proc. mniej niż w poprzedniej edycji badania – czytamy dalej.
– Z najnowszego „Barometru Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że 46 proc. pracowników dobrze lub bardzo dobrze ocenia swoją sytuację na rynku pracy. Jako neutralną określił ją co trzeci zatrudniony, a jako złą lub bardzo złą zaledwie 16 proc. Można zatem mówić o optymizmie pracowników, który przebija się również w prognozach na kolejny rok. 45 proc. osób nastawia się, że ich pozycja się nie zmieni, 13 proc. liczy na poprawę, a 16 proc. spodziewa się pogorszenia – podsumowano.
Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.
Badanie pracowników i pracodawców w Polsce przeprowadzono na ogólnopolskim panelu badawczym Ariadna metodą CAWI (Camputer-Assister Web Interview). Badanie przeprowadzono na Ogólnopolskim Panelu Badawczym Ariadna na ogólnopolskiej próbie 340 firm zatrudniających co najmniej 10 pracowników, w październiku 2023 roku. Wzięło w nim udział ponad 1100 pracowników.