{"vars":{{"pageTitle":"Co z odblokowaniem wiatraków na lądzie? Prace mają przyspieszyć","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["10h","energetyka","energetyka-wiatrowa","legislacja","najnowsze","odnawialne-zrodla-energii"],"pagePostAuthor":"Kamila Wajszczuk","pagePostDate":"21 listopada 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"11","pagePostDateDay":"21","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":411168}} }
300Gospodarka.pl

Co z odblokowaniem wiatraków na lądzie? Prace mają przyspieszyć

Prace parlamentarne nad projektem ustawy zakładającym odejście od zasady 10H w energetyce wiatrowej mają zostać zintensyfikowane.

Projekt ma wkrótce trafić do odpowiednich komisji sejmowych, zapowiedział minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Prace mają być zdynamizowane nad tym projektem – powiedział Buda w Polskim Radiu 24, odpowiadając na pytanie, kiedy Sejm zajmie się tym projektem.

Projekt dotyczy odstąpienia od zasady 10H, czyli zakazu lokowania elektrowni w promieniu wyznaczonym przez odległość równą dziesięciokrotności całkowitej wysokości projektowanej elektrowni wiatrowej do zabudowy mieszkaniowej

Słyszałem, że albo na najbliższym, albo kolejnym [posiedzeniu] te prace mają być już w parlamencie bardzo intensywnie w parlamencie procedowane. Ma trafić do komisji projekt, ma być poddany też ocenie – powiedział Buda.

Czy jest zgoda wokół projektu?

Przyjęcie projektu jest jednym z tzw. kamieni milowych w ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO).

To budujące, bo to rzeczywiście jest jedna z przeszkód dzisiaj do finalizacji tego procesu o płatność w ramach KPO – dodał minister.

Podkreślił, że co do tego projektu „nie ma też większych sporów”.

Zdaje się, że te uzgodnienia są już bardzo bliskie – podsumował.

Projekt nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych przyjęty przez rząd w lipcu br. Zakłada, że nowa elektrownia wiatrowa może być lokowana wyłącznie na podstawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (MPZP) w minimalnej odległości 500 metrów od zabudowy. nowe zasady mają dotyczyć nie tylko nowych terenów, ale także i tych, gdzie elektrownie wiatrowe są już obecnie.

Czytaj również: