{"vars":{{"pageTitle":"Co zrobi Rada Polityki Pieniężnej? Ekonomiści PKO BP nadal wierzą w obniżki stóp procentowych","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["finanse","kredyt","makroekonomia","najnowsze","nbp","polska","prezes-nbp","rpp","stopy-procentowe"],"pagePostAuthor":"Filip Majewski","pagePostDate":"9 lutego 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"02","pagePostDateDay":"09","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":673499}} }
300Gospodarka.pl

Co zrobi Rada Polityki Pieniężnej? Ekonomiści PKO BP nadal wierzą w obniżki stóp procentowych

Otoczenie globalne może dać impuls Radzie Polityki Pieniężnej do „nieznacznych dostosowań” w listopadzie, jak również nie jest wykluczone luzowanie polityki pieniężnej w marcu-kwietniu, prognozują analitycy PKO Banku Polskiego.

Wczorajszą konferencję należałoby interpretować jako wyraźną zapowiedź, że w tym roku, a zwłaszcza w najbliższych miesiącach, RPP nie zmieni stóp procentowych. W naszej ocenie, scenariusz nieznacznych dostosowań w polityce pieniężnej w tym roku nadal nie jest jednak zupełnie przekreślony – czytamy w komentarzu do wczorajszej konferencji prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP) decyzji RPP.

– Co do zakładanej przez nas dotychczas obniżki stóp w marcu-kwietniu, wciąż mamy w pamięci zaskakujący ruch RPP z września ubiegłego roku, a jednocześnie oczekujemy głębszego niż konsensus spadku inflacji w tym okresie. Co do ruchu w listopadzie, to podtrzymujemy, że impulsem do niego może się stać otoczenie globalne – dodano.

Wczoraj prezes NBP i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński ocenił, że nie widać perspektyw, żeby w Radzie powstała większość za obniżką stóp procentowych do końca tego roku, jeśli wszystkie dane będą się tak rozwijać, jak przewiduje bank centralny.


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


Prezes NBP wskazał, że Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC) i Europejski Bank Centralny (EBC) prawdopodobnie rozpoczną w tym roku obniżanie stóp procentowych, co RPP uwzględnia w swoich analizach, a Radę bardziej interesuje działanie EBC niż Fed.

Polecamy także: