{"vars":{{"pageTitle":"Coraz mniej firm chce zwalniać pracowników, ale prawie połowa wciąż notuje spadek sprzedaży","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["kryzys","pfr","polski-fundusz-rozwoju","polski-instytut-ekonomiczny","przedsiebiorcy","przedsiebiorstwa","sprzedaz","tarcza-antykryzysowa","tarcza-finansowa","wynagrodzenia","zatrudnienie"],"pagePostAuthor":"Hubert Bigdowski","pagePostDate":"20 maja 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"05","pagePostDateDay":"20","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":54253}} }
300Gospodarka.pl

Coraz mniej firm chce zwalniać pracowników, ale prawie połowa wciąż notuje spadek sprzedaży

Zdecydowanie mniej firm planuje zwolnienia niż jeszcze miesiąc temu, a odsetek przedsiębiorstw zgłaszających spadek zamówień spadł z 67 proc. do 49 proc. – wynika z badania „Sytuacja polskich przedsiębiorstw po lockdownie” przeprowadzonego przez Polski Instytut Ekonomiczny i Polski Fundusz Rozwoju.

Połowa firm wciąż notuje spadek sprzedaży

Niemal połowa badanych firm odnotowała spadek sprzedaży w połowie maja w porównaniu do połowy kwietnia. Odsetek ten obniżył się w sumie o 18 pkt. proc. do 49 proc.

12 proc. firm odnotowało wzrost sprzedaży w porównaniu do połowy kwietnia (wzrost o 8 pkt. proc.), a 34 proc. firm utrzymało sprzedaż na niezmienionym poziomie względem połowy kwietnia.

Z raportu wynika, że w porównaniu z końcem marca poprawiła się sytuacja mikro oraz małych firm.

Zmniejszył się wśród nich odsetek firm, które odnotowały spadek sprzedaży: wśród mikro z 71 proc. do 43 proc., a wśród małych przedsiębiorstw z 62 proc. do 53 proc.

Natomiast w porównaniu z końcem kwietnia poprawiła się sytuacja średnich i dużych firm – zgłaszane spadki sprzedaży dotyczą 54 proc. średnich firm (spadek o 11 pkt. proc.) oraz 48 proc. dużych firm (spadek o 8 pkt. proc.).

Liczba zamówień rośnie, zwłaszcza w handlu i usługach

Z raportu wynika, że 41 proc. firm deklaruje spadek liczby nowych zamówień na ich usługi lub produkty w porównaniu do połowy kwietnia, a 13 proc. firm odnotowało wzrost liczby nowych zamówień.

Wyraźny wzrost nastąpił w handlu oraz usługach, gdzie odpowiednio 17 proc. oraz 15 proc. firm odnotowało wzrost w porównaniu do połowy kwietnia.

W maju wzrósł odsetek firm, które odnotowały wzrost nowych zamówień (o 8 pkt. proc.) oraz zmalał odsetek firm, które odnotowują spadek (o 25 pkt. proc.).

Największa poprawa nastąpiła w mikro firmach: obecnie 35 proc. z nich odnotowuje spadki w porównaniu do 71 proc. deklarujących spadek w końcu kwietnia.

Prawie co dziesiąta firma nie posiada rezerw finansowych

Z raportu wynika, że w porównaniu z końcem kwietnia nie zmieniła się subiektywna ocena płynności finansowej przedsiębiorstw.

Ogólem 42 proc. firm ocenia swoją płynność finansową jako dostateczną, by przetrwać okres powyżej 3 miesięcy.

Posiadanie płynności finansowej umożliwiającej działanie powyżej 3 miesięcy deklaruje 52 proc. dużych firm oraz 51 proc. średnich podmiotów.

Również 42 proc. firm posiada środki finansowe umożliwiające utrzymanie działalności przez maksymalnie 3 miesiące.

Żadnych rezerw finansowych nie posiada natomiast 9 proc. badanych przedsiębiorstw.

Firmy są już mniej chętne do zwalniania pracowników

W porównaniu do deklaracji firm z końca kwietnia, odsetek firm planujących redukcję zatrudnienia spadł o 4 pkt. proc., a odsetek firm planujących utrzymanie zatrudnienia wzrósł o 12 pkt. proc.

Wśród dużych firm odsetek firm planujących redukcję zatrudnienia spadł o 18 pkt. proc.

W związku z powyższym już tylko 8 proc. przedsiębiorców planuje redukcję zatrudnienia, natomiast utrzymanie dotychczasowego stanu kadrowego deklaruje 83 proc. firm.

Wynagrodzenia będą ciąć głównie małe firmy

Z badania wynika, że ogółem 66 proc. firm planuje utrzymanie dotychczasowych poziomów wynagrodzeń.

W porównaniu do planów firm z końca kwietnia, wzrósł odsetek firm planujących utrzymanie dotychczasowych płac (o 5 pkt. proc.) oraz spadł o odsetek firm planujących obniżenie wynagrodzeń dla pracowników i kadry managerskiej (o 1 pkt. proc.).

Wśród małych firm o 10 pkt. proc. wzrósł odsetek podmiotów planujących obniżenie wynagrodzeń.

Odsetek firm planujących obniżenie wynagrodzeń w porównaniu do końca marca spadł we wszystkich kategoriach firm.

Wśród mikro firm spadek o 28 pkt proc., do 17 proc., wśród małych firm spadek o 29 pkt. proc., do 26 proc.), wśród średnich firm spadek o 30 pkt. proc., do 20 proc., a wśród dużych firm spadek również o 30 pkt proc., do 24 proc.

Najpowszechniej stosowanym instrumentem Tarczy Antykryzysowej są zwolnienia ze składek

Autorzy badania wskazują, że 69 proc. mikro i małych przedsiębiorstw wnioskowało o zwolnienie ze składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

54 proc. mikro firm złożyło wniosek o bezzwrotną pożyczkę przeznaczoną dla najmniejszych przedsiębiorstw, natomiast 24 proc. firm wnioskowało o dofinansowanie wynagrodzeń pracowników z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

16 proc. firm wnioskowało o wypłatę świadczenia postojowego dla pracowników, a 6 proc. firm ubiegało się o poręczenia/gwarancje BGK.

Ogółem 61 proc. firm złożyło wniosek o skorzystanie z przynajmniej jednego instrumentu Tarczy Antykryzysowej lub Tarczy Finansowej.

Najczęściej chęć skorzystania z rozwiązań zgłaszały mikro i małe przedsiębiorstwa – odpowiednio 80 proc. oraz 76 proc z nich złożyło wnioski.

Badanie przeprowadzono na próbie obejmującej 405 firm, w 4 kategoriach wielkości i 3 sektorach branżowych.

Czytaj także:

Morawiecki: Prosiłem przewodniczącą KE o „jak najszybszą” akceptację tarczy finansowej dla dużych firm