{"vars":{{"pageTitle":"Covid-19: Nowy wariant Mu był w Polsce w lipcu","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["covid-19","koronawirus","ministerstwo-zdrowia","nowy-wariant","swiatowa-organizacja-zdrowia","wariant-mu"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"3 września 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"09","pagePostDateDay":"03","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":184174}} }
300Gospodarka.pl

Covid-19: Nowy wariant Mu był w Polsce w lipcu

W lipcu potwierdzono cztery przypadki wariantu Mu koronawirusa. Wystąpiły one w województwie pomorskim. Obecnie w kraju nie ma aktywnie zakażonej nim osoby – powiedział w czwartek 3 września rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała w środę, że monitoruje nowy niepokojący wariant koronawirusa o nazwie Mu. Nowy szczep wykryto po raz pierwszy w Kolumbii, gdzie obecnie odpowiada za blisko 40 proc. zakażeń.

Nowy szczep

Dotąd obecność nowego wariantu stwierdzono go w 39 krajach na świecie, w tym w Polsce. Jednak w skali globalnej Mu odpowiada tylko za 0,1 proc. nowych infekcji.

Pierwsze przypadki zakażenia nowym szczepem Mu odnotowano także w Niemczech, Francji, Hiszpanii, Słowacji, według informacji pochodzących z GISAID. To globalna baza danych o genomie koronawirusa, której używa WHO.

Mu to piąty tzw. niepokojący wariant wirusa SARS-CoV-2, wyodrębniony przez Światową Organizację Zdrowia. Na jej liście znajdują się także wariant Alfa (wcześniej określany jako brytyjski), wariant Beta (wcześniej południowoafrykański), wariant Gamma (brazylijski) i wariant Delta (indyjski).

Wariant Mu w Polsce

„Cztery przypadki zakażenia wariantem Mu koronawirusa potwierdzono w Polsce między 18 a 26 lipca bieżącego roku w województwie pomorskim. Na dziś nie ma w naszym kraju aktywnie zakażonego tym wariantem” – powiedział Polskiej Agencji Prasowej rzecznik resortu zdrowia.

„Zanim się rozprzestrzenił, został zdominowany przez wariant Delta” – dodał.

W Polsce około jedną trzecią próbek poddaje się sekwencjonowaniu. To proces pozwalający ocenić skalę występowania różnych wariantów wirusa SARS-CoV-2 w populacji – podał Wojciech Andrusiewicz.

Badanie: szczepionki zapobiegają zakażeniu koronawirusem w 95 proc.