{"vars":{{"pageTitle":"„Tak dla rozwoju, nie dla rabunku”. Mieszkańcy gmin, gdzie ma powstać CPK, grzmią","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["centralny-port-komunikacyjny","cpk","infrastruktura","lotnictwo","marcin-horala","najnowsze","transport","wywlaszczenia"],"pagePostAuthor":"Emilia Derewienko","pagePostDate":"4 sierpnia 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"08","pagePostDateDay":"04","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":336791}} }
300Gospodarka.pl

„Tak dla rozwoju, nie dla rabunku”. Mieszkańcy gmin, gdzie ma powstać CPK, grzmią

Wywłaszczenia pod CPK budzą ogromne emocje już od miesięcy. Widać je było podczas wysłuchania publicznego mieszkańców gmin, które wytypowano do likwidacji pod budowę megalotniska. Pełnomocnik ds. CPK zapowiedział, że odszkodowanie za wywłaszczenie będzie jeszcze większe.

Przypomnijmy, że chodzi o gminy Baranów, Teresin i Wiskitki. Mieszkańcy terenów zostali objęci Programem Dobrowolnych Nabyć (PDN), do którego mogą przystąpić. Jest on skierowany do właścicieli, współwłaścicieli i użytkowników wieczystych nieruchomości z obszaru inwestycji.

Cel? Na możliwie wczesnym etapie pozyskać nieruchomości na potrzeby inwestycji drogą dobrowolnych transakcji sprzedaży lub wymiany. Dotychczas do udziału w Programie zgłosiło się prawie 400 osób.

Wywłaszczenia przed nami

Ale jeszcze więcej osób do programu nie przystąpiło, co oznacza, że zostaną objęci wywłaszczeniami. Zasady tego procesu budzą jednak wątpliwości. I na tym skupiła się większość wystąpień mieszkańców gmin w czasie obrad sejmowej Komisji Infrastruktury.

Zwracali oni m.in. uwagę, że wywłaszczenia, które mają się odbywać na warunkach rynkowych to fikcja. Już teraz bowiem ich nieruchomości są niewiele warte, biorąc pod uwagę planowaną w tym miejscu ogromną inwestycję, jaką będzie Centralny Port Komunikacyjny.

Jak dodawali, wycena może nie uwzględniać galopującej inflacji.

Inny zarzut to niedoszacowanie kosztów przeprowadzki. Zdaniem mieszkańców w praktyce mogą być one znacznie większe, niż zakłada to oficjalna wycena. Bo, jak argumentowali, trzeba będzie porzucić dorobek całego życia. Nie tylko gospodarstwa, ale także swoje firmy. I zmierzyć się z koniecznością znalezienia innej pracy. Jak mówili, czas, który otrzymali na przeprowadzkę jest zbyt krótki. To zaledwie 120 dni.

Nawet 140 proc. wartości domu dla właścicieli

Wiele zarzutów odnosiło się bezpośrednio do pełnomocnika rządu ds. budowy inwestycji, czyli Marcina Horały. Nie zdecydował się on pojawić w Sejmie osobiście. Ale bacznie śledził obrady, co było widać po jego aktywności w mediach społecznościowych.

Pada teza: poszkodowane będą setki tysięcy Polaków. Nie będą poszkodowane w ogóle, ale w żaden sposób nie będą to setki tysięcy – pisał Horała w specjalnie założonym przez siebie wątku na Twitterze.

Odpowiadał w nim na zarzuty, stawiane przez mieszkańców gmin, na terenie których ma powstać CPK.

Od 120 do 140 proc. wartości nieruchomości wywłaszczanych pod inwestycje celu publicznego otrzymają ich właściciele, jeśli parlament przyjmie przepisy zawarte w dwóch procedowanych ustawach – napisał Horała, odpowiadając na zarzuty o tym, że wartość rynkowa nieruchomości już teraz jest niewielka.

Do tego, jak dodał, dodawany będzie bonus pieniężny jako zryczałtowany ekwiwalent kosztów przeprowadzki czy czynności prawnych.

Głos „a co z innymi kosztami ponoszonymi w wyniku wyprowadzki”. Dokładnie nowa ustawa wprowadza prawo do rekompensaty szkody rzeczywistej. W obecnej wersji takiej nie było – zwrócił uwagę w jednej z wiadomości.

Wyższe bonusy w nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami będą dotyczyły etapu ewentualnych przymusowych wywłaszczeń.

W 2023 początek budowy lotniska

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy.

W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 tys. hektarów zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie będzie w stanie obsługiwać 45 mln pasażerów rocznie. CPK jest w 100 proc. własnością Skarbu Państwa. Budowa lotniska, zgodnie z harmonogramem zakładanym przez rząd, ma ruszyć w 2023 roku.

Więcej o CPK piszemy tutaj: